UKR
Четвер 27 Квітня 2017 року subscribe_imgПідписатися на новини
kaxobka
Офіційний сайт територіальної громади міста
Версія сайту для людей з вадами слуху та зору

Оголошення


24.04.2017

Рішенням конкурсної комісії від 14.04.2017 р. з відбору суб’єктів оціночної діяльності для здійснення експертної грошової оцінки земельних ділянок, які розташовані за адресою:

Детальніше

20.04.2017

Оголошується конкурс з відбору суб’єктів оціночної діяльності для проведення незалежної оцінки комунального майна територіальної громади міста - частини 1 поверху будівлі за адресою м. Каховка, вул. Велика Куликовська, 103 з метою надання в оренду.

Детальніше

19.04.2017

21 квітня 2017 року о 16.00 біля будинку по вулиці Панкеєвська ( колишня - Карла Лібкнехта), 114 відбудуться звіти депутатів Каховської міської ради

Детальніше

18.04.2017

УВАГА!

Детальніше

13.04.2017

ОГОЛОШУЄТЬСЯ
КОНКУРС З ВІДБОРУ СУБ’ЄКТІВ ОЦІНОЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
З ОЦІНКИ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК

Детальніше

Лічильник відвідувачів


Сьогодні491
Вчора675
На цьому тижні2362
Минулого тижня3735
У цьому місяці14342
Минулого місяця15000
За весь період204703
04.12.15

Регламент міської ради


 

 

 

КАХОВСЬКА МІСЬКА РАДА

ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

РІШЕННЯ

___2_____ сесії ___VІІ_____ скликання

 

 

Від 26.11.2015           м.Каховка 4/2

 

 

Про затвердження Регламенту

Каховської міської ради

УІІ скликання

 

 

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 26 та ч. 14 ст. 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, міська рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

1. Затвердити Регламент Каховської міської ради УІІ скликання, (додається).

2. Вважати таким, що втратило чинність рішення Каховської міської ради від 25.11.2010 р. № 4/2 “Про затвердження регламенту Каховської міської ради УІ скликання”.

3. Контроль за дотриманням виконання положень регламенту покласти на секретаря ради та постійні депутатські комісії.

 

 

Міський голова А.А. Дяченко

 

 

 

 

Регламент ради VII скликання, зміст

РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Міська рада - орган місцевого самоврядування

Стаття 2. Відкритість та гласність роботи міської ради

Стаття 3. Порядок затвердження, внесення змін і доповнень до Регламенту, контроль за його дотриманням

 

РОЗДІЛ 2. ДЕПУТАТИ МІСЬКОЇ РАДИ, ПОСАДОВІ ОСОБИ ТА ОРГАНИ МІСЬКОЇ РАДИ

Глава 2.1. Депутати міської ради

Стаття 4. Повноваження депутата

Стаття 5. Обов’язки депутата міської ради

Стаття 6. Права депутата міської ради

Стаття 7. Форми реалізації депутатом міської ради своїх повноважень

Стаття 8. Депутатське звернення

Стаття 9. Депутатський запит та порядок його розгляду

Стаття 10. Депутатське запитання

Стаття 11. Оформлення депутатського звернення.

Стаття 12. Порядок реалізації окремих прав депутата міської ради

Стаття 13. Депутатські групи

Стаття 14. Депутатські фракції

Стаття 15. Доручення виборців

Стаття 16. Звіти депутатів перед виборцями та зустрічі з ними

Стаття 17. Звіти депутатських фракцій

Стаття 18. Забезпечення депутатської діяльності

Стаття 19. Пропозиції і зауваження, висловлені депутатами міської ради на сесіях ради

Стаття 20. Участь депутата місцевої ради в роботі виконавчих органів ради

Стаття 21. Помічники-консультанти депутата міської ради

Глава 2.2. Посадові особи

Стаття 22. Міський голова

Стаття 23. Секретар міської ради

Глава 2.3. Органи міської ради

Стаття 24. Постійні комісії міської ради

Стаття 25. Тимчасові контрольні комісії міської ради

Стаття 26. Лічильна комісія та секретаріат

Стаття 27. Конфлікт інтересів.

Стаття 28. Забезпечення діяльності ради

 

РОЗДІЛ 3. СЕСІЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Стаття 29. Порядок скликання сесій

Стаття 30. Вимоги до проектів рішень міської ради

Стаття 31. Підготовка проектів регуляторних актів

Стаття 32. Порядок денний сесії

Стаття 33. Ведення пленарних засідань

Стаття 34. Порядок розгляду питань і надання слова

Стаття 35. Порядок прийняття рішень

Стаття 36. Питання порядку денного "Різне"

Стаття 37. Види та способи голосування

Стаття 38. Дисципліна та етика

Стаття 39. Протокол сесії міської ради

Стаття 40. Акти органів та посадових осіб міської ради.

Стаття 41. Контроль за виконанням рішень міської ради

 

ЗАТВЕРДЖЕНО рішення сесії міської ради

від 2015 №

 

 

 

>

РЕГЛАМЕНТ

Каховської міської ради VІІ скликання

 

Регламент Каховської міської ради (надалі - Регламент) визначає порядок діяльності Каховської міської ради, депутатів міської ради, органів та посадових осіб міської ради, порядок скликання сесій міської ради, підготовки і розгляду нею питань, прийняття рішень про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань відповідно до Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", Статуту територіальної громади міста Каховки (надалі — Статут).

Якщо законодавством України встановлено іншу процедуру розгляду окремих питань, вони розглядаються у порядку, передбаченому чинним законодавством.

 

РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Міська рада - орган місцевого самоврядування

1. Міська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду м.Каховки та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування у межах та у спосіб, визначених Конституцією України, Європейською хартією місцевого самоврядування, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та іншими законами.

2. Загальний склад міської ради - 34 депутати, які обираються населенням міста на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

3. На будівлі, де працює міська рада, її виконавчий комітет та інші виконавчі органи ради, піднімається Державний Прапор України.

4. Робота міської ради, а також ведення документації проводиться виключно державною мовою.

5. У разі якщо до ради обрано менше двох третин її складу, до обрання необхідної кількості депутатів продовжує здійснювати повноваження рада попереднього скликання.

6. У разі дострокового припинення повноважень деяких депутатів, внаслідок чого до складу ради входить менше 2/3 депутатів, до обрання необхідної кількості депутатів така рада вважається правомочною за наявності більше половини депутатів від загального складу ради.

 

Стаття 2. Відкритість та гласність роботи міської ради

1. Гласність роботи міської ради забезпечується шляхом відкритості діяльності міської ради, висвітлення інформації про діяльність ради у комунальному ЗМІ на підставі Закону України “Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації”, на офіційному сайті міської ради та в інших засобах масової інформації, права громадян бути присутніми на засіданнях постійних комісій та пленарних засіданнях міської ради.

2. На засідання сесії міської ради можуть бути запрошені особи, присутність яких необхідна для розгляду питань порядку денного, а також особи, запрошені депутатом, міським головою, секретарем міської ради, постійною комісією чи тимчасовою контрольною комісією міської ради.

На пленарному засіданні ради також можуть бути присутніми депутати обласної ради та Верховної Ради України, з правом дорадчого голосу з питань порядку денного (при цьому дорадчий голос - право брати участь в роботі міської ради лише з консультативними функціями (тобто без права на участь в голосуванні по будь-яких питаннях).

3. Заявки на присутність осіб, запрошених депутатом міської ради (крім помічників-консультантів депутатів міської ради) для виступів не пізніш як за 1 день до проведення пленарного засідання сесії міської ради подаються ним секретарю міської ради для складання остаточного списку запрошених на пленарне засідання.

У випадку, якщо громадяни висловили бажання виступити на пленарному засіданні міської ради вони завчасно, але не пізніше ніж за 1 день до початку пленарного засідання міської ради, подають секретарю міської ради відповідну заяву із зазначенням питання, з якого мають бажання виступити.

4. Відділ організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю ради формує список присутніх та надає головуючому перед початком пленарного засідання.

Головуючий на пленарному засіданні міської ради повідомляє депутатам про присутніх і запрошених на засідання осіб.

У разі необхідності міська рада може прийняти рішення про проведення закритого пленарного засідання для розгляду конкретно визначених питань.

5. Громадяни, які виявили своє бажання бути присутніми на пленарному засіданні сесії міської ради, мають право знаходитись в залі засідань міської ради під час пленарних засідань на спеціально відведених для них місцях.

6. Редакції друкованих засобів масової інформації, теле- та радіостудії, інформаційні агентства мають право направляти своїх представників на пленарні засідання міської ради або засідання постійних депутатських комісій.

7. Представникам засобів масової інформації надається можливість під час роботи постійних комісій та під час пленарних засідань сесії міської ради вести телетрансляцію, фотозйомку, відео та аудіозапис.

8. На прохання представників засобів масової інформації відділ організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю надає їм матеріали (порядок денний та проекти рішень), які поширюються серед депутатів.

9. Депутат в межах коштів, виділених рішенням ради для висвітлення депутатської діяльності має право подати матеріали для друку в газету “Каховська зоря” без будь-яких попередніх погоджень і несе відповідальність за зміст поданих матеріалів.

10. Депутат з метою висвітлення депутатської діяльності має право за попереднім погодженням з начальником юридичного відділу подати матеріали до відділу організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю ради для розміщення на офіційному веб-сайті міської ради і несе відповідальність за зміст поданих матеріалів.

 

Стаття 3. Порядок затвердження, внесення змін і доповнень до Регламенту, контроль за його дотриманням

1. Регламент міської ради затверджується не пізніше як на другій сесії міської ради нового скликання.

2. Зміни та доповнення до Регламенту вносяться рішенням міської ради за пропозицією міського голови, постійних комісій та депутатів міської ради.

3. Контроль за дотриманням Регламенту здійснюється міським головою, секретарем міської ради та постійною комісією з питань регламенту, етики, забезпечення законності, правопорядку та антикорупційної діяльності.

Під час пленарного засідання міської ради контроль за дотриманням Регламенту покладається на головуючого на пленарному засіданні та голову постійної комісії з питань регламенту, депутатської діяльності та етики, забезпечення законності, правопорядку та антикорупційної діяльності.

 

РОЗДІЛ 2. ДЕПУТАТИ МІСЬКОЇ РАДИ, ПОСАДОВІ ОСОБИ ТА ОРГАНИ МІСЬКОЇ РАДИ

 

Глава 2.1. Депутати міської ради

Стаття 4. Повноваження депутата

1. Повноваження депутатів, гарантії депутатської діяльності та порядок організації їх діяльності визначаються Конституцією України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", Статутом територіальної громади міста Каховки та цим Регламентом.

2. Повноваження депутата міської ради починаються з моменту офіційного оголошення міською виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.

3. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках та у порядку, передбачених законом. Рада невідкладно інформує відповідну територіальну виборчу комісію про дострокове припинення повноважень депутата міської ради.

4. Повноваження депутата міської ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата міської ради пленарному засіданні міської ради, з повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів.

5. Інформація про підсумки виборів доводиться територіальною виборчою комісією до відома міської ради. Спори щодо набуття повноважень депутатів місцевої ради вирішуються судом.

6. Депутатам міської ради на одному з пленарних засідань міської ради видається посвідчення та нагрудний знак, але не пізніше п’ятого засідання.

7.Організаційно-процедурні питання участі депутатів ради в бюджетному процесі та питання підготовки, складання, розгляду, затвердження, виконання, контролю за виконанням, внесення змін та звітності щодо бюджету міської ради регулюються Бюджетним регламентом Каховської міської ради, який затверджується окремим рішенням ради.

 

Стаття 5. Обов’язки депутата міської ради

1. Депутат перед виборцями, міською радою та її органами несе обов’язки, передбачені Законом України "Про статус депутатів місцевих рад", Статутом територіальної громади міста Каховки, цим Регламентом та іншими нормативно-правовими актами.

Депутат, крім секретаря міської ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.2. Депутат міської ради за дорученням відповідної ради або постійної комісії, до складу якої його обрано, бере безпосередню участь у підготовці питань для розгляду на сесіях ради та засіданнях постійної комісії. Внесені депутатом міської ради на розгляд сесії проекти рішень готуються депутатом особисто та погоджуються відповідними посадовими особами міськради згідно з положеннями даного Регламенту.

3. Депутат міської ради зобов’язаний бути присутнім на пленарних засіданнях ради, засіданнях постійної комісії та інших органів ради, до складу яких він входить. У разі неможливості бути присутнім на засіданні депутат міської ради повідомляє про це особу, яка очолює відповідний орган.

4. У разі пропуску депутатом протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, членом якої він є, невиконання ним без поважних причин рішень і доручень ради та її органів міська рада може звернутися до виборців з пропозицією про відкликання такого депутата у встановленому законом порядку.

Стаття 6. Права депутата міської ради

1. Депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності міської ради та утворених нею органів.

2. Депутат має гарантії та права, визначені Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", Статутом територіальної громади міста Каховки, цим Регламентом та іншими нормативно-правовими актами.

 

Стаття 7. Форми реалізації депутатом міської ради своїх повноважень

1. У відповідності до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат має право на:

депутатське звернення;

депутатський запит;

депутатське запитання;

невідкладний прийом.

 

Стаття 8. Депутатське звернення

1. У відповідності до ст. 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутатське звернення - це викладена в письмовій формі вимога депутата міської ради з питань, пов’язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території юрисдикції міської ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз’яснення з питань, віднесених до їх компетенції.

Депутатські звернення реєструються як вихідна кореспонденція у секретаря ради, який забезпечує надсилання їх адресату та здійснює контроль за їх виконанням.

Депутатські звернення можуть також направлятись депутатом особисто.

2. Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, а також керівники правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території міської ради, до яких звернувся депутат, зобов’язані у десятиденний термін розглянути порушене ним питання та надати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніше, як у місячний термін. Відповідь подається через виконавчі органи міської ради або депутату в індивідуальному порядку.

3. Якщо депутатське звернення з об’єктивних причин не може бути розглянуто у встановлений термін, депутату міської ради зобов’язані письмово повідомити про це з обґрунтуванням мотивів необхідності продовження строку розгляду.

4. Депутат міської ради може взяти участь у розгляді свого звернення. Про час та місце розгляду звернення місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, повинні повідомити депутата завчасно, але не пізніше, як за п’ять календарних днів.

5. Якщо депутат міської ради не задоволений результатами розгляду свого звернення або якщо місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, ухиляються від вирішення порушеного у зверненні питання у встановлений строк, він має право внести депутатський запит відповідно до статті 22 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".

 

Стаття 9. Оформлення депутатського звернення.

1. При оформленні депутатських звернень депутатам слід враховувати, що депутатське звернення є наслідком роботи депутата з виборцями. Такі звернення можуть бути зумовлені скаргами та заявами виборців, а також стосуватися інших питань депутатської діяльності, які ініціюються депутатом. У зверненні у письмовій формі мають бути викладені мотиви звернення, обґрунтування яким чином питання, поставлене у зверненні, пов’язане з депутатською діяльністю, виклад обставин, які спонукали депутата на це звернення, пропозиція депутата зазначеним адресатам здійснити певні дії, дати офіційне роз’яснення чи викласти позицію з питань, віднесених до їх компетенції. Звернення готується на бланку депутата ради, із зазначенням вихідного номера та дати, за власним підписом депутата.

2. У разі надходження звернень, зміст яких не відповідає Регламенту або виходить за межі компетенції адресата, останній не зобов’язаний задовольняти вимоги запиту або приймати пропозицію, яка міститься у зверненні. Неналежним чином оформлене депутатське звернення розглядається в порядку Закону України “Про звернення громадян”.

Стаття 10. Депутатський запит та порядок його розгляду

1. Депутатський запит - це підтримана радою вимога депутата міської ради до посадових осіб ради і її органів, міського голови, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, які розташовані або зареєстровані на відповідній території, а також до голови обласної державної адміністрації, його заступників, керівників відділів і управлінь з питань, які віднесені до відання міської ради.

2. Депутатський запит може бути внесений депутатом міської ради або групою депутатів попередньо або на пленарному засіданні ради у письмовій чи усній формі. Запит підлягає включенню до порядку денного пленарного засідання ради.

3. Депутатський запит обговорюється у разі необхідності на пленарному засіданні міської ради.

4. Рада може зобов’язати відповідний орган подати у встановлений нею строк звіт про виконання рішення по запиту депутата міської ради.

5. Орган або посадова особа, до яких звернуто депутатський запит, зобов’язані у встановлений радою строк дати офіційну письмову відповідь на нього відповідній раді і депутату міської ради. Якщо запит з об’єктивних причин не може бути розглянуто у встановлений радою строк, то орган або посадова особа зобов’язані письмово повідомити раді та депутатові міської ради, який вніс запит, і запропонувати інший строк, який не повинен перевищувати один місяць з дня одержання запиту. Відповідь на запит у разі необхідності розглядається на пленарному засіданні ради.

6. Депутат міської ради має право дати оцінку відповіді на свій депутатський запит. За результатами відповіді на депутатський запит може бути проведено обговорення, якщо на цьому наполягає не менше 1/4 присутніх на засіданні депутатів міської ради. Посадових осіб, до яких звернуто запит, своєчасно інформують про дату та час обговорення відповіді на запит радою. Вони або уповноважені ними особи мають право бути присутні на цьому засіданні ради.

За результатами розгляду відповіді на депутатський запит рада приймає відповідне рішення, проект якого готується депутатом-ініціатором депутатського запиту.

Стаття 11. Депутатське запитання

1. Депутатське запитання - це засіб одержання депутатом міської ради інформації або роз’яснення з тієї чи іншої проблеми. Відповідь на запитання може бути оголошена на сесії ради або подана депутату міської ради в індивідуальному порядку. Запитання не включається до порядку денного сесії, не обговорюється і рішення по ньому не приймається.

2. Депутат має право звернутись із запитанням до посадових осіб ради і її органів, міського голови, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, які розташовані або зареєстровані на відповідній території, а також до голови місцевої державної адміністрації, його заступників, керівників відділів і управлінь з питань, які віднесені до відання ради.

3. У разі неможливості негайно отримати відповідь на депутатське запитання, подане на пленарному засіданні, про що зазначає особа, до якої депутат звернувся із запитанням, депутат своє запитання викладає письмово та передає секретарю ради, який узагальнює письмові запитання, що надійшли під час пленарного засідання, та направляє їх відповідним особам, які у місячний термін повинні надати депутатам письмові відповіді через секретаря ради або в індивідуальному порядку.

 

 

Стаття 12. Порядок реалізації окремих повноважень депутата міської ради

1. При реалізації депутатами міської ради окремих повноважень, визначених:

- ст. 42 ч.7 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” (щодо звіту міського голови перед радою про роботу виконавчих органів ради) вимога депутатів оформлюється письмовим поданням із зазначенням підстав, визначених законом, обґрунтуванням позиції, за підписом необхідної кількості депутатів, яке реєструється відділом організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю, секретарем ради та подається міському голові,

- ст. 46 ч.7 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” (щодо скликання сесії за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради) пропозиції депутатів оформлюються письмовим поданням із зазначенням підстав, визначених законом, обґрунтуванням пропозиції, за підписом необхідної кількості депутатів, яке реєструється відділом організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю, секретарем ради та подається міському голові,

- ст. 46 ч.9 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” (щодо скликання сесії у випадку не скликання її протягом двох тижнів міським головою або секретарем на вимогу 1/3 депутатів) скликання сесії депутатами оформлюється письмовою заявою із зазначенням підстав, визначених законом, обґрунтуванням позиції для скликання сесії, за підписом необхідної кількості депутатів, яка подається відділу організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю, секретарю ради та подається міському голові, а у випадку, якщо посади міського голови та секретаря ради є вакантними заява подається до відділу організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю, який оприлюднює вказану заяву на офіційному веб-сайті міста та у газеті “Каховська зоря” і яка є підставою для скликання сесії міської ради,

- ст. 50 ч.1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” (стосовно внесення пропозиції щодо кандидатури секретаря ради на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу ради) пропозиції депутатів оформлюються письмовим поданням із зазначенням підстав, визначених законом, з обґрунтуванням пропозиції , за підписом необхідної кількості депутатів, яке подається відділу організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю та подається міському голові.

2. Для порушення питання про недовіру міському голові, розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб, постійні комісії, депутатські фракції, депутат міської ради звертаються до міської ради з письмовим поданням, яке реєструється відділом організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю. Дане питання включається в порядок денний сесії міської ради після обговорення в постійних комісіях, депутатських групах та фракціях, про що складаються відповідні протоколи.

3. Пропозиції депутата про заслуховування на черговому пленарному засіданні ради звіту чи інформації будь-якого органу або посадової особи, підзвітних чи підконтрольних раді, а з питань, що віднесені до компетенції ради, - інших посадових осіб, які діють на її території, подаються ним секретарю ради за десять днів до початку пленарного засідання у письмовому вигляді з коротким обґрунтуванням. Пропозиція оголошується головуючим на початку чергового пленарного засідання та вважається прийнятою, якщо за неї проголосувало не менше 1/3 депутатів від загального складу депутатів міської ради.

4. Порушення питання про необхідність перевірки роботи підзвітних та підконтрольних раді органів з питань, що належать до її компетенції, діяльності розташованих на території міста підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, виконавчих органів ради, депутат міської ради здійснює шляхом подання міському голові відповідної вмотивованої заяви, на підставі якої міський голова видає розпорядження про проведення перевірки чи звернення до компетентних органів з проханням провести таку перевірку. Міський голова не може залишити подання без розгляду або не видати відповідне розпорядження. Результати перевірки доводяться до відома депутата, який порушив це питання.

5. Для оголошення на засіданнях ради та її органів текстів звернень, заяв, пропозицій громадян або їх об’єднань, головуючий на засіданні надає вказаним особам слово на початку пленарного засідання в порядку запису через секретаря ради. Секретар міської ради не може відмовити громадянину або представнику об’єднання в його запису для надання слова. Головуючий на засіданні не може відмовити вказаним особам у виступі, якщо вони завчасно записалися на виступ через секретаря ради.

 

 

  • Стаття 13. Депутатські групи

    1. Для формування спільних позицій, концепцій, поглядів з питань, що розглядаються міською радою або входять до сфери її компетенції, та спільної роботи по виконанню депутатських повноважень депутати можуть за власною згодою створювати депутатські групи у порядку, передбаченому ст. 26 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Депутатські групи можуть утворюватися на визначений ними період, але не більше ніж на строк повноважень ради.

    2. Депутатська група складається не менш, як з п’яти депутатів. Депутатські групи створюються на зборах депутатів, на яких обирається голова (співголови) групи, який організовує її роботу та представляє групу у відносинах з посадовими особами та органами місцевого самоврядування, іншими групами, постійними комісіями та засобами масової інформації. Порядок роботи депутатської групи, умови вступу до неї, виходу або виключення визначаються самою групою. На прохання депутатської групи місця для її членів в залі засідань відводяться поруч.

    3. Реєстрація депутатської групи відбувається на черговому пленарному засіданні, на якому керівник групи інформує міську раду про створення та склад такої групи шляхом подання відповідного письмового повідомлення, яке оголошується на сесії та заноситься до протоколу сесії.

    4. Депутатські групи мають права, визначені ст. 28 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", а саме:

    1) на пропорційне представництво в постійних та тимчасових комісіях ради;

    2) попередньо обговорювати кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада;

    3) на гарантований виступ свого представника на пленарному засіданні з кожного питання порядку денного сесії ради;

    4) об’єднувати зусилля з іншими групами, фракціями для створення більшості в раді чи опозиції.

    5. Додатково депутатські групи мають такі права:

    1) публікувати свої матеріали в засобах масової інформації, засновником або співзасновником яких є міська рада.

    2) попередньо розглядати проекти рішень.

    3) надавати свої письмові пропозиції щодо розглянутих питань для обговорення на сесії міської ради.

    6. Діяльність депутатських груп припиняється у порядку, передбаченому ст. 26 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад"

     

    Стаття 14. Депутатські фракції

    1. Депутати міської ради на основі єдності поглядів або партійного членства можуть об’єднуватися у депутатські фракції. До складу депутатських фракцій можуть входити також позапартійні депутати міської ради, які підтримують політичну спрямованість фракцій. Депутатські фракції можуть утворюватися на визначений ними період, але не більше ніж на строк повноважень ради.

    2. Порядок вступу до фракції та виходу з неї визначається самою фракцією. Депутат міської ради може входити до складу лише однієї фракції. Об’єднання депутатів у фракцію відбувається на зборах депутатів, про що складається протокол та відповідна заява.

    Заява підписується обраним на зборах фракції керівником і подається головуючому на пленарному засіданні. Рішення про об’єднання депутатів у фракцію доводиться до відома депутатів міської ради головуючим на пленарному засіданні ради.

    3. Організація діяльності депутатських фракцій покладається на міського голову, технічне забезпечення - на секретаря ради.

    4. Депутатські фракції мають права, визначені ст. 28 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", а саме:

    1) на пропорційне представництво в постійних та тимчасових комісіях ради.

    2) попередньо обговорювати кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада.

    3) на гарантований виступ свого представника на пленарному засіданні з кожного питання порядку денного сесії ради.

    4) об’єднувати зусилля з іншими групами, фракціями для створення більшості в раді чи опозиції.

    5. Додатково депутатські фракції мають такі права:

    1) перед прийняттям рішення оголошувати перерву до 15 хв., але не більше одного разу з одного і того ж питання.

    2) публікувати свої матеріали в засобах масової інформації, засновником або співзасновником яких є міська рада.

    3) попередньо розглядати проекти рішень.

    4) надавати свої письмові пропозиції щодо розглянутих питань для обговорення на сесії міської ради.

    6. Діяльність депутатської фракції припиняється у наступних випадках:

    - за рішенням самої фракції;

    - після закінчення строку, на який депутати об’єдналися в депутатську фракцію, або строку повноважень ради.

    7. Депутатські фракції зобов’язані не рідше одного разу на рік звітувати про свою роботу перед виборцями.

     

     

    Стаття 15. Доручення виборців

    1. Виборці можуть давати депутатам міської ради доручення на зборах під час їхніх звітів чи зустрічей з питань, що випливають з потреб територіальної громади в цілому. Доручення виборців депутатам має бути підтримане більшістю учасників зборів. Доручення виборців депутатам оформлюється у письмовому вигляді.

    2. Доручення виборців не повинні суперечити законодавству України, а їх виконання має належати до відання міської ради та її органів.

    3. Доручення виборців, виконання яких потребує прийняття міською радою або її виконавчим органом рішення, фінансових або інших матеріальних витрат, доводяться депутатом міської ради до відома міської ради або її органів через виконавчі органи ради.

    4. Міська рада та її органи аналізують доручення виборців, дані депутатам міської ради, та з урахуванням матеріальних, в тому числі і фінансових можливостей приймають відповідні рішення щодо їх реалізації. Кошти передбачаються бюджетом міста в межах асигнувань поточного фінансового року.

    Рішення з цих питань управліннями та відділами міської ради доводяться до відома депутатів міської ради та територіальної громади.

    5. Доручення виборців враховуються при розробці планів і програм економічного та соціального розвитку міста, місцевих економічних програм, складанні бюджету, а також при підготовці рішень з інших питань.

    6. Депутат міської ради бере участь в організації виконання доручень виборців як одноособово, так і в складі постійних і тимчасових комісій ради або в складі утвореної з цією метою депутатської групи, може залучати до їх виконання органи самоорганізації населення, а також виборців.

    7. Контроль за виконанням доручень виборців здійснюється відділом організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю ради та депутатами міської ради. Органи, які в межах своїх повноважень забезпечують реалізацію доручень виборців, один раз на рік інформують міську раду про хід їх виконання.

    8. Депутат міської ради періодично інформує виборців про результати розгляду радою та її виконавчими органами доручень виборців та особисту участь в організації їх виконання.

     

    Стаття 16. Звіти депутатів перед виборцями та зустрічі з ними

    1. Звіти депутатів міської ради проводяться в будь-який час на вимогу зборів виборців за місцем проживання, трудової діяльності або навчання, а також органів самоорганізації населення.

    Перед виборцями депутати зобов’язані звітувати про свою роботу не рідше одного разу на рік. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів міської ради перед виборцями.

    2. Відділи та управління ради своєчасно забезпечують депутатів довідковими та інформаційними матеріалами, необхідними для звіту.

    3. Звіти депутатів перед виборцями та зустрічі з ними проводяться у порядку, визначеному ст. 16 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".

     

    Стаття 17. Звіти депутатських фракцій

    1. Строки проведення звітів депутатських фракцій визначаються фракцією на її засіданні.

    Не пізніше, як за сім днів, фракція повідомляє виборців про час і місце проведення звіту через газету "Каховська зоря", офіційний сайт міської ради та інші засоби масової інформації.

    2. Звіт депутатської фракції повинен містити відомості про її діяльність у міській раді та її органах, а також про виконання передвиборних програм партій, депутати яких створили депутатську фракцію.

    3. Виконавчі органи міської ради, їх посадові особи, керівники підприємств, установ і організацій комунальної форми власності зобов’язані сприяти депутатським фракціям в організації їх звітів перед виборцями шляхом надання необхідних інформаційних та інших довідкових матеріалів.

    4. Забезпечення приміщеннями, крім об’єктів комунальної власності, та інші витрати, пов’язані з проведенням звітів депутатських фракцій перед виборцями, здійснюється за рахунок відповідних фракцій.

    5. Депутатська фракція через секретаря ради подає до міської ради, виконавчого комітету та інших виконавчих органів ради письмову інформацію про зауваження і пропозиції, висловлені виборцями на адресу ради та її органів під час звіту.

    Такі зауваження і пропозиції мають бути розглянуті міською радою, виконавчим комітетом та виконавчими органами міської ради під час підготовки відповідних рішень.

     

    Стаття 18. Забезпечення депутатської діяльності

    1. На час сесії, засідань постійних комісій міської ради, а також для здійснення депутатських повноважень в інших, передбачених законом випадках, депутат звільняється від виконання виробничих або службових обов’язків.

    2. Для інформування депутатів про роботу виконавчого комітету, його відділів, управлінь, вивчення законодавчих актів можуть встановлюватися інформаційні депутатські дні.

    3. Відділ організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю ради забезпечує депутатів, для здійснення ними депутатської діяльності, інформаційними матеріалами, організовує їм допомогу з правових питань.

    4. Депутату відводиться місце в залі засідань поряд із членами депутатської групи або фракції, до якої він входить.

    5. Для виконання депутатських повноважень депутат має право знайомитись з будь-якими офіційними документами, які зберігаються в міській раді та її органах, та робити виписки, копіювання цих документів.

     

    Стаття 19. Пропозиції і зауваження, висловлені депутатами міської ради на сесіях ради

    1. Пропозиції і зауваження, висловлені депутатами міської ради на сесіях ради або передані в письмовій формі головуючому на її пленарних засіданнях, розглядаються радою або за її дорученням постійними комісіями ради чи надсилаються на розгляд підзвітним і підконтрольним органам та посадовим особам місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівникам відповідних підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, які зобов’язані розглянути ці пропозиції і зауваження у строки, встановлені радою, і про результати розгляду повідомити міську раду, а також безпосередньо депутатів міської ради, які внесли пропозиції чи висловили зауваження.

    2. Рада та її виконавчі органи забезпечують виконання пропозицій і зауважень депутатів, які схвалені радою, інформують депутатів про реалізацію пропозицій і зауважень, внесених ними на сесіях рад.

     

    Стаття 20. Участь депутата міської ради в роботі виконавчих органів ради

    1. Депутат міської ради має право брати участь з правом дорадчого голосу в роботі виконавчих органів ради при розгляді ними питань та прийнятті рішень, які стосуються інтересів виборців.

     

    Стаття 21. Помічники-консультанти депутата міської ради

    >

    1. Депутат ради може мати до трьох помічників-консультантів, які працюють на громадських засадах.

    2. Персональний підбір кандидатур на посаду помічника-консультанта депутата міської ради, організацію їх роботи та розподіл обов’язків між ними здійснює особисто депутат міської ради, який несе відповідальність щодо правомірності своїх рішень.

    3. Умови діяльності та кількість помічників-консультантів депутата ради визначаються Положенням про помічника-консультанта депутата Каховської міської ради, яке затверджується міською радою.

    4. Помічник-консультант депутата міської ради має право:

    - бути присутнім на сесії міської ради;

    - входити і перебувати у приміщеннях міської ради за пред’явленням посвідчення помічника-консультанта, дотримуючись встановленого порядку;

    - одержувати надіслану на ім’я депутата міської ради поштову й телеграфну кореспонденцію, відправляти її за дорученням депутата міської ради;

    - за дорученням депутата міської ради брати участь в організації вивчення громадської думки, потреб територіальної громади, інформувати про них депутата міської ради та вносити пропозиції щодо шляхів їх вирішення.

    5. Помічник-консультант депутата міської ради зобов’язаний:

    - дотримуватися вимог Конституції України, законодавства України;

    - при виконанні своїх обов’язків не допускати дій, що можуть негативно впливати на виконання повноважень депутата міської ради, утримуватися від заяв та вчинків, що компрометують депутата міської ради;

    - за дорученням депутата міської ради вивчати питання, необхідні депутату міської ради для здійснення його депутатських повноважень, готувати по них відповідні матеріали;

    - допомагати депутату міської ради в організації проведення звітів і зустрічей з виборцями;

    - допомагати депутату міської ради в розгляді надісланих на його ім’я поштою або поданих на особистому прийомі виборцями пропозицій, заяв і скарг громадян та вирішенні порушених у них питань;

    - надавати депутату міської ради організаційно-технічну та іншу необхідну допомогу при здійсненні ним депутатських повноважень.

    6. Помічнику-консультанту депутата міської ради видається посвідчення, опис якого затверджується міською радою.

     

    Глава 2.2. Посадові особи

    Стаття 22. Міський голова

    1. Міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста. Він організує роботу міської ради та її органів. Міський голова очолює виконавчий комітет міської ради та головує на сесіях ради.

    2. Міський голова обирається територіальною громадою міста на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі.

    3. Міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою (крім викладацької, наукової та творчої роботи у позаурочний час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток. На міського голову поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, якщо інше не встановлено Законом. Міський голова не може бути членом депутатських груп та фракцій.

    4. Повноваження міського голови починаються з моменту оголошення міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання і закінчуються в день відкриття першої сесії міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 79 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

    5. Після оголошення міської територіальної виборчої комісії про його обрання міський голова складає присягу, яку особисто оголошує з трибуни. Складання присяги підтверджується підписом міського голови під текстом присяги, який зберігається у відділі організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю міської ради до закінчення терміну його повноважень.

    6. Текст присяги міського голови :

    «Я, (ім’я та прізвище), усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої посадові обов’язки".

    7. У відповідності до ч. 7 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами. На вимогу не менше половини депутатів від загального складу ради зобов’язаний прозвітувати перед радою про роботу виконавчих органів ради у будь-який визначений ними термін. Ця вимога оформляється відповідно до положень ст. 12 ч.1 цього Регламенту.

    8. Повноваження міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених ст. 79 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, що має наслідком його звільнення з посади.

    9. Міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

    10. Повноваження і обов’язки міського голови визначаються Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Статутом територіальної громади міста Каховки, цим Регламентом та іншими нормативно-правовими актами.

     

    Стаття 23. Секретар міської ради

    1. Секретар міської ради обирається міською радою за пропозицією міського голови з числа її депутатів та працює в раді на постійній основі. Проект рішення міського голови про обрання секретаря ради розміщується на офіційному веб-сайті міської ради з дотриманням вимог Закону України “Про доступ до публічної інформації” не пізніш як за 20 робочих днів до дати його розгляду з метою прийняття.

    2. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу ради у разі, якщо:

    1) на день проведення першої сесії міської ради, обраної на чергових виборах, не завершені вибори міського голови;

    2) рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану міським головою;

    3) протягом тридцяти днів з дня відкриття першої сесії міської ради міський голова не вніс кандидатуру на посаду секретаря ради;

    4) на наступній черговій сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв’язку з достроковим припиненням його повноважень міський голова не вніс на розгляд ради кандидатуру на посаду секретаря ради;

    5) посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності посади міського голови у зв’язку з достроковим припиненням його повноважень.

    У разі якщо рада не підтримала кандидатуру, внесену на її розгляд не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради згідно з пунктом 2 цієї частини, наступну пропозицію щодо кандидатури секретаря ради вносить міський голова.

    3. Секретар міської ради не може суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.

    4. Секретар міської ради обирається таємним голосуванням простою більшістю голосів депутатів від загального складу ради.

    5 Про обрання секретаря ради міська рада приймає відповідне рішення.

    6. Повноваження і обов’язки секретаря міської ради визначаються Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Статутом територіальної громади міста. Секретар міської ради виконує інші обов’язки, пов’язані з діяльністю міської ради та її органів, покладені на нього міським головою.

    7. Секретар міської ради сприяє депутатам при здійсненні ними депутатських повноважень та слідкує за дотриманням основних гарантій депутатської діяльності.

    8. Секретар міської ради забезпечує присутність представників управлінь та відділів міськвиконкому, які відповідають за життєдіяльність міста при звітах депутатів перед виборцями.

    9. Повноваження секретаря міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням міської ради.

     

    Глава 2.3. Органи міської ради

    Стаття 24. Постійні комісії міської ради

    1. Повноваження постійних комісій, порядок їх утворення і діяльності визначаються Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим Регламентом та Положенням про постійні комісії, які затверджуються радою.

    Постійні комісії обираються радою з числа її депутатів на строк повноважень ради, підзвітні та відповідальні перед нею.

    Чисельний склад постійних комісій визначається радою.

    Пропозиції міському голові по кількості постійних комісій, їх назвах, кандидатурах голів комісій можуть надавати: секретар ради, депутати міської ради та депутатські фракції.

    На пленарному засіданні пропозиції щодо цих питань вносить міський голова.

    2. Перелік постійних комісій визначається наступний:

    - з питань регламенту, етики, засобів масової інформації, зв’язку з громадськими організаціями, забезпечення законності, правопорядку та антикорупційної діяльності;

    - з питань планування, бюджету, фінансів та оподаткування;

    - з питань містобудування, земельних відносин, приватизації та використання майна територіальної громади міста;

    - з питань роботи житлово-комунального господарства, охорони навколишнього природного середовища;

    - з питань економіки, промисловості, транспорту, торгівлі, зв’язку, та підприємництва;

    - з питань культури, освіти, молоді, спорту, соціального захисту населення та охорони здоров’я.

    У разі необхідності протягом всього періоду скликання можуть бути створені нові постійні комісії, ліквідовані або реорганізовані раніше створені, змінений їх кількісний склад.

    3. Постійні комісії обираються радою у складі голови комісії та її членів, при цьому враховуються пропозиції депутатських груп та фракцій. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією, у тому числі обрання заступника голови комісії та її секретаря.

    4. Рішення про обрання голови комісії приймається відкритим голосуванням більшістю від загального складу ради.

    5. Депутат може входити до складу тільки однієї постійної комісії, але має право брати участь у засіданні будь-якої комісії ради з правом дорадчого голосу.

    6. Голова постійної комісії може бути відкликаний радою. Пропозиції про відкликання голови комісії вносяться міським головою за рішенням відповідної постійної комісії або не менш як третиною депутатів від загального складу ради, а також особисто головою комісії згідно з його письмовою заявою.

    Про відкликання голови комісії рада приймає відповідне рішення.

    7. Організація роботи постійної комісії покладається на голову комісії. Голова комісії скликає і веде засідання комісії, дає доручення членам комісії, представляє комісію у відносинах з іншими державними органами, політичними та громадськими організаціями, підприємствами, установами та організаціями, громадянами, організовує роботу щодо виконання рекомендацій та висновків комісії.

    У разі відсутності голови комісії його функції здійснює заступник голови або секретар комісії.

    8. Основною формою роботи комісій є засідання. Вони скликаються в міру необхідності і є правомочними, якщо в них бере участь не менше половини депутатів від загального складу комісії.

    На засідання комісії можуть запрошуватись представники засобів масової інформації.

    Засідання постійних комісій ведуться відкрито. За рішенням комісії засідання може бути закритим. Депутати, які не входять до складу цієї комісії, не мають права бути присутніми на закритому засіданні комісії.

    9. Постійні комісії попередньо розглядають кандидатури, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення міською радою, готують висновки з даних питань.

    10. Засідання комісії оформляються протоколами, у яких зазначається:

    - дата і місце проведення засідання;

    - прізвище та ініціали головуючого на засіданні, список членів комісії присутніх та відсутніх на засіданні, список присутніх депутатів міської ради та інших запрошених;

    - порядок денний засідання;

    - розглянуті питання порядку денного, список депутатів, а також запрошених осіб, які виступили під час обговорення;

    - результати голосування з питань порядку денного;

    - прийняті рекомендації, висновки.

    11. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і видаються на запит відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”.

    12. Рекомендації постійних комісій підлягають обов’язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений ними строк.

    13. Постійна комісія для вивчення питань, розробки проектів рішень ради може створювати підготовчі комісії і робочі групи з залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів.

    14. Депутати працюють в комісіях на громадських засадах.

    15.Питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за дорученням ради, її голови, секретаря міської ради розглядатися постійними комісіями спільно. У цих випадках головуючий на засіданні визначається за взаємним погодженням постійних комісій. Прийнятими на спільному засіданні постійних комісій вважаються висновки і рекомендації, за які проголосувала більшість депутатів від загального складу цих постійних комісій. Висновки і рекомендації, прийняті на спільному засіданні постійних комісій, підписуються головами постійних комісій, а в разі їх відсутності - заступниками голів або секретарями постійних комісій. Протоколи спільних засідань постійних комісій підписуються головами і секретарями постійних комісій. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій.

    16. За тиждень до пленарного засідання міської ради проводитися спільне засідання усіх постійних комісій міської ради. У цих випадках головуючим на засіданні є секретар міської ради. На спільному засіданні усіх постійних комісій міської ради попередньо розглядаються проекти рішень, які включені до порядку денного чергового пленарного засідання міської ради, ведеться обговорення проектів рішень, які пропонуються до розгляду на пленарному засіданні міської ради. На спільне засідання постійних комісій запрошуються виконавці проектів рішень, явка яких є обов’язковою. У випадку неявки вказаних осіб питання на даному засіданні не розглядається.

    Під час проведення спільного засідання депутатських комісій ведеться протокол, який підписується головуючим (секретарем ради) і секретарем засідання (головним спеціалістом відділу організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю ). При проведенні спільного засідання постійних комісій ведеться аудіозапис. Протокол спільного засідання спільних постійних комісій оприлюднюється на веб-сайті міської ради протягом трьох робочих днів.

    17. Організаційно-технічне та матеріальне забезпечення діяльності комісій здійснюють відділ організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю та загальний відділи ради.

     

    Стаття 25. Тимчасові контрольні комісії міської ради

    1. Тимчасові контрольні комісії міської ради є органами ради, які обираються з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, що належать до повноважень міської ради. Контрольні комісії подають звіти і пропозиції на розгляд ради.

    2. Рішення про створення тимчасової контрольної комісії ради, її назву та завдання, персональний склад комісії та її голову вважається прийнятим, якщо за це проголосувало не менше однієї третини депутатів від загального складу ради. При затвердженні персонального складу комісії враховуються пропозиції депутатських груп та фракцій.

    3. Робота тимчасових контрольних комісій ради проводиться, як правило, на закритих засіданнях. Депутати, які входять до складу тимчасових контрольних комісій та залучені комісією для участі в її роботі спеціалісти, експерти, інші особи не повинні розголошувати інформацію, яка стала їм відома у зв’язку з її роботою.

    4. Повноваження тимчасової контрольної комісії ради припиняються з моменту прийняття радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії, а також у разі припинення повноважень ради, яка створила цю комісію.

    5. Звіти і пропозиції тимчасової контрольної комісії ради підписуються усіма членами комісії, присутніми на її засіданні. У разі незгоди члена комісії з пропозицією комісії, він має право подати окрему думку письмово, яка додається до матеріалів комісії на пленарному засіданні сесії міської ради.

     

    Стаття 26. Лічильна комісія та секретаріат

    1. Для здійснення підрахунку голосів депутатів при прийнятті рішень таємним голосуванням міською радою створюється лічильна комісія.

    2. Щоразу перед таємним голосуванням на пленарному засіданні міської ради утворюється новий склад лічильної комісії.

    3. Лічильна комісія проводить перше організаційне засідання, на якому обирає зі свого складу голову комісії, заступника та секретаря.

    4. Для проведення таємного голосування лічильна комісія організовує проведення голосування бюлетенями. Голова лічильної комісії перед голосуванням представляє депутатам форму бюлетеня, його зміст і роз’яснює порядок його заповнення. Лічильна комісія самостійно здійснює підрахунок голосів, оформляє відповідні протоколи та оголошує результати голосування на пленарному засіданні міської ради.

    5. На кожному пленарному засіданні ради у кількості двох депутатів утворюється секретаріат міської ради, який виконує наступні функції:

    - веде протокол пленарного засідання міської ради та здійснює підрахунок голосів депутатів при відкритому голосуванні;

    - проводить реєстрацію депутатів, які бажають виступити в обговоренні питань порядку денного;

    - надає допомогу головуючому у веденні сесії міської ради;

    - проводить реєстрацію листів, звернень, скарг, заяв, що надійшли на адресу сесії та передає їх головуючому на пленарному засіданні.

     

    Стаття 27. Конфлікт інтересів.

    1. Міський голова, секретар, депутат міської ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень міською радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.

    2. У разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у міського голови, секретаря ради чи депутата вони не мають права брати участь у прийнятті рішення міською радою.

    Про конфлікт інтересів міського голови, секретаря ради, депутата може заявити будь-який інший депутат або учасник засідання, якого безпосередньо стосується питання, що розглядається. Заява про конфлікт інтересів міського голови, секретаря ради, депутата заноситься в протокол пленарного засідання міської ради.

    У разі якщо неучасть міського голови, секретаря ради чи депутата у прийнятті рішень міської ради призведе до втрати правомочності міської ради участь такої особи у прийнятті рішень має здійснюватися під зовнішнім контролем. Рішення про здійснення зовнішнього контролю приймається міською радою.

    3. Здійснення контролю за дотриманням вимог частини першої цієї статті, надання зазначеним у ній особам консультацій та роз’яснень щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, поводження з майном, що може бути неправомірною вигодою та подарунками, покладається на постійну комісію, визначену радою.

    Примітка. Терміни "реальний конфлікт інтересів", "потенційний конфлікт інтересів", "неправомірна вигода", "подарунок" вживаються у значенні, наведеному в Законі України "Про запобігання корупції".

    Стаття 28. Забезпечення діяльності ради

    1. Організаційне, правове, інформаційне, аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності міської ради та депутатів здійснюють секретар міської ради та відповідні відділи міської ради.

     

    РОЗДІЛ 3. СЕСІЇ МІСЬКОЇ РАДИ

    Стаття 29. Порядок скликання сесій

    1. Міська рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій. Кожне пленарне засідання ради починається і завершується виконанням у залі, де вони проводяться, Державного Гімну України.

    2. Перша сесія міської ради проводиться у відповідності до вимог ч. 2 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

    3. Наступні сесії міської ради скликаються міським головою в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць, які проводяться, як правило, в останній четвер місяця. У випадку надходження від прокурора або суду повідомлення, передбаченого ст. 31 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", сесія скликається невідкладно, не пізніше наступного дня після одержання повідомлення.

    4. У разі невмотивованої відмови міського голови або неможливості його скликати сесію міської ради вона скликається секретарем міської ради. У цих випадках сесія скликається:

    1) відповідно до доручення міського голови;

    2) якщо міський голова не скликав сесію у строки, передбачені ч. 3 цієї статті;

    3) якщо міський голова без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених ч.5 цієї статті.

    5. Сесія міської ради також повинна бути скликана за пропозицією не менше, як 1/3 від депутатів міської ради, виконавчого комітету. Ця пропозиція депутатів або виконкому про скликання сесії з коротким обґрунтуванням питань, що мають бути розглянуті на сесії, у письмовому вигляді за підписом 1/3 депутатів від загального складу ради або членів виконкому подається міському голові з обов’язковою реєстрацією у загальному відділі міської ради.

    6. Сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду.

    7. У разі, якщо міський голова (секретар ради) у двотижневий строк не скликають сесію міської ради на вимогу суб’єктів, визначених у ч.5 даної статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами міської ради, які становлять не менш як 1/3 складу ради, або постійною комісією ради.

    8. Розпорядження про скликання сесії приймається міським головою та доводиться до відома депутатів і населення не пізніше, як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше, як за день до сесії, з зазначенням часу скликання, місця проведення та переліку питань, які передбачаються внести на розгляд ради.

    9. Проекти рішень міської ради надаються депутатам не пізніше, як за 7 днів до пленарного засідання, а в разі позачергових пленарних засідань - безпосередньо перед пленарним засіданням міської ради. У такому випадку рішення з цих питань приймаються після розгляду проектів рішень безпосередньо під час пленарних засідань або на засіданнях постійних комісій ради в перерві пленарних засідань.

    Питання, що стосуються прийняття або внесення змін до бюджету міста, обов’язково розглядаються на засіданнях постійних комісій ради.

     

    Стаття 30. Вимоги до проектів рішень міської ради

    1. Проекти рішень міської ради можуть готувати міський голова, депутати міської ради, постійні комісії ради, виконавчий комітет, інші виконавчі органи ради.

    2. Проекти рішень з питань, що вносяться міським головою, виконавчими органами ради, подаються у відділ організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю ради разом із додатками, які стали підставою для підготовки відповідного проекту рішення та зазначенням доповідача з цього питання.

    3. Проекти рішень з питань, що вносяться постійними комісіями ради, подаються у відділ організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю ради та підтверджуються протоколом засідання відповідної комісії, в якому зазначається доповідач з даного питання.

    Члени комісії, які мають окрему думку щодо розглянутих проектів рішень, мають право подати її в письмовому вигляді із відповідним обґрунтуванням, про що зазначається в протоколі засідання комісії.

    4. Проекти рішень з питань, що вносяться депутатом міської ради, подаються у відділ організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю ради за підписом депутата, який і є доповідачем з цього питання.

  • 5. Проекти рішень з питань, що вносяться виконавчим комітетом, подаються у відділ організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю ради разом з рішенням виконкому з пропозицією міській раді про внесення цього питання на розгляд міської ради.

    6.Рішення міської ради складається з:

    - назви, яка має відображати суть рішення,

    - преамбули, в якій вказуються підстави для підготовки відповідного рішення (заява особи з поданими документами, розпорядження голови ОДА та ін.), законодавче обгрунтуання проекту рішення із зазначенням назви закону, іншого нормативно-правового акта та їх статті, пункту, підпункту, а також норми Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, які визначають повноваження міської ради для прийняття вказаного рішення,

    - тексту рішення,

    - в рішенні обов’язково зазначається прізвище заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, на якого покладається відповідальність за виконання рішення та назва постійної комісії ради, на яку покладається контроль за виконанням даного рішення.

    7. Проекти рішень готуються на номерних бланках міської ради, за підписом виконавця проекту.

    До проектів рішень додають:

    1) пояснювальну записку по суті питання (у разі необхідності),

    2) додатки,

    3) інформацію про доповідача та співдоповідачів,

    4) список запрошених.

    В проекті рішення зазначається перелік суб’єктів, яким необхідно надіслати прийняті рішення.

    9. Проекти рішень, які підлягають обговоренню, оприлюднюються на офіційному веб-сайті міської ради не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

    10. Проекти рішень до дати їх розгляду з метою прийняття можуть уточнюватись виконавцем, до них можуть вноситись зміни, доповнення з обов’язковим оновленням інформації на веб-сайті міської ради.

    11. Проекти рішень, які пропонуються для розгляду на сесії міської ради виконавчими органами ради, міським головою, депутатами, постійними комісіями подаються особами, відповідальними за підготовку питання у відділ організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю ради не пізніш, як за 10 днів до початку сесії, попередньо погоджені з відповідними заступниками міського голови, секретарем міської ради, юридичним та загальним відділом. У випадку наявності зауважень юридичного та інших відділів, проект рішення подається із цими зауваженнями.

    12. З одного і того ж питання можуть бути підготовлені альтернативні проекти рішень.

    13. Проекти рішень міської ради з додатками, зауваженнями начальників відділів на проекти рішень (у випадку їх наявності) надаються депутатам у строки, визначені у ч.11 цієї статті у паперовому вигляді, а на прохання окремого депутата — у електронному вигляді.

     

    Стаття 31. Підготовка проектів регуляторних актів

    1. Планування діяльності міської ради з підготовки проектів регуляторних актів на наступний рік здійснюється в рамках підготовки та затвердження її планів роботи, але не пізніше 15 грудня поточного року, якщо інше не встановлено законом.

    Якщо міська рада готує або розглядає проект регуляторного акта, який не внесений до затвердженого нею плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, міська рада вносить відповідні зміни до плану не пізніше десяти робочих днів з дня початку підготовки цього проекту або з дня внесення проекту на розгляд міської ради, але не пізніше дня оприлюднення цього проекту.

    План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів повинен містити визначення видів і назв проектів, цілей їх прийняття, строків підготовки проектів, найменування органів та підрозділів, відповідальних за розроблення проектів регуляторних актів.

    Затверджені плани діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, а також зміни до них оприлюднюються у спосіб, передбачений статтею 13 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" у газеті “Каховська зоря” та розміщення на офіційному сайті міської ради не пізніше як у десятиденний строк після їх затвердження.

    2. Оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій провадиться в порядку, визначеному статтею 9 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" .

    3. Особливості діяльності міської ради з підготовки, прийняття та відстеження результативності регуляторних актів визначаються Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( ст. 10 Закону).

    4. У разі внесення на розгляд сесії ради проекту регуляторного акта без аналізу регуляторного впливу відповідальна постійна комісія приймає рішення про направлення проекту регуляторного акта на доопрацювання органу чи особі, яка внесла цей проект.
  • За мотивованим поданням депутата ради, постійної комісії ради відповідальна постійна комісія може прийняти рішення про забезпечення підготовки в порядку, встановленому частинами другою та третьою статті 34 Закону "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", експертного висновку щодо регуляторного впливу проекту регуляторного акта, внесеного цим депутатом ради, постійною комісією ради. У цьому разі аналіз регуляторного впливу не готується, а експертний висновок щодо регуляторного впливу готується відповідно до вимог статті 8 вищенаведеного Закону.

    5. Кожен проект регуляторного акта, що внесений на розгляд до міської ради, подається до відповідальної постійної комісії з питань економіки, промисловості, транспорту, зв’язку, та підприємництва для вивчення та надання висновків про відповідність проекту регуляторного акта вимогам статей 4 та 8 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

    З метою забезпечення підготовки експертних висновків щодо регуляторного впливу, внесених до порядку денного сесії проектів регуляторних актів, відповідальна за реалізацію державної регуляторної політики постійна комісія міської ради з питань економіки, промисловості, транспорту, зв’язку, та підприємництва, створює на громадських засадах підготовчі комісії чи робочі групи із залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів або звертається з відповідним зверненням до територіального підрозділу спеціально уповноваженого органу з питань регуляторної політики. Строк підготовки таких експертних висновків не повинен перевищувати п’яти робочих днів.

    При представленні на пленарному засіданні сесії ради проекту регуляторного акта голова відповідальної постійної комісії доповідає висновки цієї постійної комісії про відповідність проекту регуляторного акта вимогам статей 4 та 8 вищенаведеного Закону, а також пропозиції уповноваженого органу разом з рішенням постійної комісії щодо їх врахування.

    1. Порядок оприлюднення з метою одержання зауважень і пропозицій проектів регуляторних актів, прийняття яких належить до компетенції міської ради проводиться до внесення цих проектів на розгляд пленарного засідання ради в порядку, визначеному ст. 35 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

      6. Регуляторний акт не може бути прийнятий міською радою, якщо наявна хоча б одна з таких обставин:

      - відсутній аналіз регуляторного впливу чи експертний висновок;

      - проект регуляторного акта не був оприлюднений.

      У разі виявлення будь-якої з цих обставин міська рада вживає передбачених законодавством заходів для припинення виявлених порушень, у тому числі відповідно до закону скасовує або зупиняє дію регуляторного акта, прийнятого з порушеннями.

      7. Особливості відстеження результативності та перегляду регуляторних актів, прийнятих міською радою, провадиться в порядку, визначеному ст. 37 вищенаведеного Закону.

      8. Неопубліковані регуляторні акти є нечинними.

      Рішення міської ради, що є регуляторними актами, підлягають включенню до Єдиного реєстру місцевих регуляторних актів, що діють у сфері підприємництва в м. Каховці. Питання щодо стану здійснення регуляторної політики за попередній рік включається в щорічний звіт міського голови про роботу ради та її виконавчого комітету. Відповідальна постійна комісія міської ради готує і попередньо розглядає питання щодо звіту міського голови про здійснення державної регуляторної політики у частині, що віднесена законом до компетенції постійних комісій рад.

       

      Стаття 32.Порядок денний сесії

      1. Порядок денний сесії міської ради формується секретарем ради за пропозиціями міського голови, постійних комісій, депутатських фракцій, депутатів міської ради, виконкому і своїми власними.

      2. Проект порядку денного оголошується головуючим на початку пленарного засідання ради, він приймається за основу більшістю від присутніх на пленарному засіданні депутатів.

      3. Зміни та доповнення до проекту порядку денного ставляться головуючим на голосування у порядку їх надходження. Питання вважається включеним до порядку денного, якщо за нього проголосувало більше половини депутатів, присутніх на пленарному засіданні ради. Одне і те ж питання може бути внесено до порядку денного не більше двох разів протягом календарного року. Послідовність розгляду питань порядку денного може бути змінено, якщо за це проголосувало 1/3 присутніх на засіданні депутатів. Після цього порядок денний приймається в цілому більшістю депутатів, присутніх на пленарному засіданні.

      В разі неприйняття порядку денного в цілому, головуючий проводить голосування по кожному пункту окремо.

      4. Розгляд питань порядку денного, внесених безпосередньо при розгляді порядку денного на сесії ради, можливий лише при умові підготовленого проекту рішення в установленому Регламентом порядку та при умові його розгляду під час пленарного засідання ради або постійними комісіями міської ради під час перерви у пленарному засіданні. Питання, що стосується прийняття або внесення змін до бюджету міста обов’язково розглядаються на засіданнях постійних комісій ради.

      5. Більшістю голосів депутатів присутніх на засіданні міська рада може прийняти вмотивоване рішення про перенесення розгляду питання, затвердженого порядку денного сесії на наступну чергову сесію.

       

      Стаття 33. Ведення пленарних засідань

      1. Пленарне засідання міської ради відкривається і проводиться, якщо в ньому бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

      2. Сесію відкриває і веде міський голова, а у випадках, передбачених чинним законодавством та цим Регламентом, - суб’єктами, які мають на це право.

      3. Пленарні засідання проводяться з 9.00 до 18.00 з перервами до 30 хв. після кожних півтори години роботи та перервою на обід з 13.00 до 14.00 год.

      4. Сесія ради може проводитись протягом двох або більше пленарних засідань. Порядок денний кожного пленарного засідання затверджується окремо.

      5. Реєстрація депутатів проводиться відділом організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю ради перед початком кожного пленарного засідання за особистим підписом депутата у відомості про реєстрацію.

      6. На початку кожного пленарного засідання сесії міської ради головуючий надає можливість депутатам, представникам депутатських груп та фракцій час до 3 хв. на проголошення заяв, повідомлень. Міська рада приймає цю інформацію "до відома" без обговорення. Також на початку пленарного засідання ради виконуються дії, передбачені ст.12 ч.5 цього Регламенту.

      7. Головуючий на пленарному засіданні міської ради:

      1) неупереджено веде засідання, оголошує перерви на засіданнях,

      2) виносить на обговорення проекти рішень міської ради, інформує про матеріали, що надійшли до початку пленарного засідання міської ради,

      3) організовує розгляд питань,

      4) оголошує список осіб, які записалися для виступу,

      5) надає слово для доповіді (співдоповіді), виступу, оголошує наступного виступаючого,

      6) створює рівні можливості депутатам для участі в обговоренні питань,

      7) ставить на голосування проекти рішень та пропозиції і зауваження до них, оголошує його результати,

      8) забезпечує дотримання цього Регламенту всіма присутніми на пленарному засіданні,

      9) робить офіційні повідомлення, а також ті, які вважає за необхідне оголосити.

      10) вживає заходів для підтримання порядку на пленарному засіданні,

      11) здійснює інші повноваження, передбачені чинним законодавством та цим Регламентом.

      8. Для організації ходу пленарного засідання головуючий на засіданні має право в першочерговому порядку вносити пропозиції з процедурних питань щодо ходу засідання. Якщо з цих питань вносяться альтернативні пропозиції, пропозиції міського голови ставляться на голосування першими.

       

      Стаття 34. Порядок розгляду питань і надання слова

      1. Розгляд питання на пленарному засіданні міської ради включає:

      1) доповідь, запитання доповідачу та відповіді на них,

      2) співдоповіді, в разі необхідності, запитання співдоповідачам та відповіді на них,

      3) виступи депутатів, у тому числі з оголошенням та обґрунтуванням окремої думки,

      4) виступ ініціатора внесення пропозиції,

      5) оголошення головуючим на пленарному засіданні про припинення обговорення.

      6) внесення депутатами пропозицій, які не були виголошені в ході обговорення.

      7) заключне слово співдоповідачів і доповідача.

      8) уточнення і оголошення головуючим на пленарному засіданні пропозицій, які надійшли щодо обговореного питання і будуть ставитися на голосування.

      2. Для доповіді, як правило, надається до 20 хвилин, співдоповіді - до 15 хвилин і заключного слова - до 5 хвилин. Виступаючим в обговоренні надається час тривалістю до 5 хвилин; для виступів за процедурою скороченого обговорення, для заяв, внесення запитів, резолюцій, виступів в "Різному" - до 3 хвилин; для виступів щодо кандидатур, процедури та з мотивів голосування, пояснень, зауважень, запитань, пропозицій, повідомлень і довідок, внесення поправок - до 2 хвилин.

      У випадках, коли доповідь, співдоповідь та інформації роздані депутатам, їх тексти на пленарному засіданні можуть не оголошуватись.

      3. Для надання слова виступаючим на більш тривалий час, ніж встановлено, міська рада приймає відповідне рішення більшістю голосів від присутніх.

      4. Якщо виступаючий повторює те, що вже виголошували інші виступаючі під час обговорення даного питання, і головуючий на засіданні вважає, що міська рада отримала з цього питання достатньо інформації, він може звернутися до промовця з проханням скоротити або закінчити виступ.

      5. Запис на виступ проводить секретаріат. Головуючий надає слово по черзі з цього списку. Головуючий на засіданні повинен надати слово для виступу і в разі усного звернення депутата.

      6. Міський голова та секретар ради мають право брати слово для виступу позачергово.

      7. Виступи депутата з одного питання допускаються не більше двох разів на одному і тому ж пленарному засіданні. Депутат має право передати право свого виступу іншому депутату.

      8. Запитання доповідачам і співдоповідачам ставляться письмово або усно. Головуючий на засіданні надає слово для запитань депутатам. Депутат, який поставив запитання, може уточнити та доповнити його, а також оголосити, чи задоволений він відповіддю. Виступаючим в обговоренні запитання не ставляться.

      9. Рада приймає рішення про припинення виступів за підтримки більшості присутніх депутатів у випадках:

      1) якщо список бажаючих виступити вичерпано;

      2) у разі закінчення визначеного для виступів часу;

      3) у разі внесення пропозицій депутатів щодо припинення обговорення.

      Коли окремі депутати, які подали заяву на виступ, але не виступили, під час прийняття рішення щодо припинення обговорення наполягають на виступі, рада приймає щодо цього окреме рішення однією третиною депутатів присутніх на пленарному засіданні.

      Тексти виступів депутатів, які записалися для виступу, але не мали змоги виголосити їх у зв’язку з припиненням обговорення, на їх прохання повинні бути включені до протоколу сесії ради.

      10. У разі, коли виступаючий не володіє державною мовою, він має право виступати на іншій мові, а при необхідності за участю перекладача.

       

      Стаття 35. Порядок прийняття рішень

      1. Рішення міської ради з будь-якого питання після його обговорення приймається на її пленарному засіданні у такій послідовності:

      - проект рішення ставиться на голосування за основу;

      - ставляться на голосування у порядку надходження усі зміни та доповнення, що надійшли під час обговорення проекту;

      - проект рішення ставиться на голосування в цілому як рішення з урахуванням змін та доповнень, підтриманих більшістю депутатів від загального складу ради.

      Можливе прийняття рішення ради спочатку по пунктах, розділах, а потім - в цілому.

      У випадку надходження двох або більше пропозицій до одного і того ж пункту рішення, усі пропозиції ставляться на голосування, а прийнятою вважається та, що підтримана більшістю депутатів від загального складу ради.

      Рішення міської ради може прийматись без подальшого обговорення на пленарному засіданні, якщо проти цього не заперечує жоден депутат міської ради і під час попереднього розгляду проект рішення з цього питання підтримали всі постійні комісії міської ради.

      Питання порядку денного вважається розглянутим міською радою тільки після прийняття відповідного рішення з цього питання.

      4. Рішення міської ради (крім процедурного) вважається прийнятим, якщо після його обговорення на пленарному засіданні за нього проголосувала більшість від загального складу ради (вісімнадцять голосів). При встановленні результатів голосування до загального складу міської ради включається міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради.

      5. Рішення з процедурних питань приймаються більшістю депутатів від присутніх на засіданні ради.

      Процедурними вважаються питання, що стосуються визначення способу розгляду питань на засіданні міської ради та порядку прийняття рішень. Такими питаннями можуть бути:

      1) визначення порядку розгляду питань, що не обговорювались на засіданнях постійних комісій ради;

      2) оголошення перерви в засіданнях;

      3) визначення тривалості сесійних засідань і перерви між ними;

      4) встановлення регламенту та визначення додаткового часу для виступаючих на сесії (з урахуванням їх кількості);

      5) надання згоди на те, щоб на сесії були присутні представники відповідних органів чи організацій та надання їм слова для виступу;

      6) визначення порядку висвітлення роботи сесії в засобах масової інформації;

      7) позбавлення депутата права виступу або позбавлення запрошених брати участь у роботі сесії;

      8) про проведення додаткової реєстрації;

      9) про передачу питання на додатковий розгляд робочим групам та комісіям;

      10) про повторний підрахунок голосів при таємному голосуванні.

      Процедурні питання не потребують їх попередньої підготовки в постійних комісіях ради.

      6. У ході розгляду проектів рішень міської ради переголосування пропозицій, зауважень та самого проекту не допускається. В разі неприйняття рішення після повторного обговорення відповідне питання без голосування знімається з розгляду.

      При поданні альтернативних проектів рішень та пропозицій проводиться рейтингове голосування. За основу береться той проект чи пропозиція, що отримали найбільше голосів.

      7. З метою доопрацювання текстів заяв, звернень та проектів рішень, при необхідності, на пленарному засіданні у кожному окремому випадку може бути прийняте рішення про створення редакційної комісії з числа депутатів міської ради та відповідних фахівців.

      8. Міська рада під час пленарного засідання визначає порядок вирішення спірних питань, не передбачених цим Регламентом, у кожному окремому випадку.

      9. Прийнятим може бути лише рішення, проект якого поданий у письмовому вигляді на бланку міської ради, погоджений відповідними посадовими особами міської ради згідно з Регламентом, своєчасно розданий депутатам та належним чином оприлюднений.

      Стаття 36. Питання порядку денного "Різне"

      1. Перед розглядом основних питань порядку денного пленарного засідання міської ради депутатам надається право виступити у "Різному".

      2. Головуючий на засіданні може особисто дати роз’яснення з депутатського питання або доручити надати відповідь відповідному фахівцю.

      3. Якщо для розгляду питання, відпрацювання пропозицій щодо його вирішення або вживання відповідних заходів потрібен час, головуючий на пленарному засіданні дає протокольне доручення відповідній посадовій особі чи органу розглянути питання, вжити заходів і дати відповідь депутату індивідуально та у встановлений головуючим термін.

      4. Рішення з питань, обговорюваних у "Різному", не приймаються.

       

      Стаття 37. Види та способи голосування

      1. Голосування проводиться підняттям руки, або бюлетенями при проведенні таємного голосування. Таємне голосування обов’язково проводиться у випадках обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради (п.2 ч.1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”), прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень міського голови не менш як 2/3 голосів депутатів від загального складу ради (ст. 79 ч.3 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).

      Кожен з присутніх на пленарному засіданні депутатів має право голосувати “За” запропонований проект, “Проти” нього, або “Утриматися” від його прийняття.

      2. Голосування за видом може бути відкритим (в тому числі поіменним) і таємним. Рішення про таємне та поіменне голосування приймається більшістю депутатів, присутніх на пленарному засіданні сесії міської ради. На голосування щодо виду голосування ставляться усі пропозиції, що надійшли.

      У разі, коли рішення прийнято по різних пропозиціях щодо голосування, перевага надається відкритому перед поіменним та таємним, поіменному перед таємним.

      3. Відкрите голосування проводиться шляхом підняття руки, при цьому облік голосів проводить секретаріт ради, або головуючий до його обрання. Головуючий на засіданні оголошує повні результати голосування.

      4. Поіменне голосування проводиться шляхом опитування головуючим вголос кожного депутата міської ради під час пленарного засідання.

      Результати поіменного голосування оприлюднюються на офіційному сайті міської ради та можуть опубліковуватись в місцевих друкованих засобах масової інформації.

      Депутат або депутатська фракція мають право надавати роз’яснення щодо результатів голосування з питань порядку денного сесії з подальшим розміщенням в засобах масової інформації.

      5. У разі прийняття радою рішення про таємне голосування, таке голосування проводиться виключно бюлетенями.

      6. Бюлетені для таємного голосування виготовляються у кількості, що відповідає загальному складу ради. В бюлетені вносяться прізвища кандидатур або текст рішення, попередньо обговорені на засіданнях постійних комісій міської ради.

      7. Лічильна комісія перед початком голосування опечатує скриньку для таємного голосування та забезпечує всі необхідні умови для додержання таємниці голосування.

      8. Кожному депутату міської ради лічильною комісією видається бюлетень, про що депутат ставить підпис у відомості про його отримання. Голосування здійснюється позначкою в бюлетені навпроти прізвища кандидата або варіанта рішення, за який голосує депутат. Заповнений бюлетень опускається в опечатану скриньку.

      9. В бюлетені по одній кандидатурі або одному проекту рішення повинні бути слова "За" та "Проти". У бюлетені для голосування по кількох кандидатурах або варіантах рішення проти кожної кандидатури або варіанта друкується квадрат, в якому ставиться будь-яка позначка, що свідчить про волевиявлення депутата. Після переліку всіх кандидатур або варіантів рішення має бути рядок "Не підтримую жодну кандидатуру" (або "Не підтримую жоден варіант рішення") з квадратом після нього, де ставиться відмітка у разі, коли не підтримується жодна кандидатура або варіант рішення.

      10. Недійсними вважаються бюлетені невстановленого зразка, ті, в яких неможливо з’ясувати волевиявлення депутата, а також ті, в яких депутат поставив позначки більше ніж за одну кандидатуру або проект рішення (в разі, коли необхідно вибрати одну кандидатуру або варіант рішення з кількох). Якщо в скриньці для таємного голосування виявиться більше бюлетенів, ніж їх видано згідно з реєстром про одержання бюлетенів, всі бюлетені для таємного голосування вважаються недійсними і проводиться переголосування.

      11. Після здійснення голосування лічильна комісія проводить підрахунок бюлетенів та складає протокол про результати голосування. Кожний бюлетень, який викликає сумнів, розглядається лічильною комісією та приймається рішення на предмет визнання його дійсним чи недійсним. Протокол, підписаний всіма присутніми членами лічильної комісії, оголошується головою лічильної комісії на пленарному засіданні, затверджується міською радою і є невід’ємною частиною протоколу відповідної сесії ради. Кандидатура вважається затвердженою, призначеною, обраною, а рішення прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість від загального складу ради, крім випадків, коли для прийняття радою рішення необхідна наявність 2/3 голосів депутатів від загального складу ради.

      12. Після оголошення головуючим на засіданні початку голосування і до оголошення його результатів слово нікому не надається. У разі порушення процедури голосування або виникнення перешкод під час його проведення негайно проводиться повторне голосування без обговорення. Після закінчення голосування головуючий на засіданні оголошує його повні результати і прийняте рішення.

       

      Стаття 38. Дисципліна та етика

      1. Депутати міської ради, здійснюючи депутатські повноваження, зобов’язані дотримуватись правил етики, визначених ст. 8 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та цим Регламентом.

      2. Депутатам, присутнім на засіданні міської ради, бажано мати нагрудний знак і посвідчення депутата.

      3. На засіданні міської ради депутат не повинен вживати непристойні слова, закликати до незаконних і насильницьких дій. Головуючий на засіданні має право попередити депутата про неприпустимість таких висловлювань і закликів або припинити його виступ, а у разі повторного порушення - позбавити його права виступу на даному засіданні.

      4. Якщо виступаючий перевищує час, відведений для виступу, або висловлюється не з обговорюваного питання, або виступає не з тих підстав, з яких йому надано слово, головуючий на засіданні після двох попереджень позбавляє його слова.

      5. Під час пленарного засідання міської ради депутати, запрошені, присутні на засіданні члени територіальної громади міста та представники засобів масової інформації не повинні заважати виступаючим і слухачам діями, які перешкоджають викладенню або сприйняттю виступу (вигуками, оплесками, вставанням тощо).

      6. Кожного, хто своєю поведінкою заважає проведенню пленарного засідання міської ради, головуючий попереджає персонально і закликає до порядку. Після повторного попередження, зробленого протягом дня, головуючий вимагає його залишити зал до кінця пленарного засідання. У разі невиконання вимоги головуючого він може бути видалений із залу.

      7. Депутат може, у разі необхідності, залишити зал попередивши головуючого або секретаря ради.

      8. На час роботи в сесійній залі депутати повинні перевести персональні засоби зв’язку у беззвучний режим.

      9. Головуючий на засіданні зобов’язаний дотримуватись усіх норм та вимог, передбачених цих Регламентом.

      10. Якщо головуючий не дотримується усіх норм та вимог, передбачених цим Регламентом, кожен із депутатів зобов’язаний надати йому пропозицію про дотримання Регламенту.

       

      Стаття 39. Протокол сесії міської ради

      1. На кожному пленарному засіданні міської ради ведеться протокол. Ведення протоколу засідань здійснюється секретаріатом та головним спеціалістом відділу організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю ради. Протокол оформляється не пізніше 5 (п’яти) робочих днів з дня проведення сесії, протягом місяця він оформляється у вигляді книги з палітуркою.

      Протокол сесії підписується головуючим на засіданні і скріплюється печаткою міської ради.

      Пленарні засідання сесії записуються за допомогою відеокамери на електронні носії інформації.

      Протоколи рішень сесії міської ради з документами до них та записи на електронних носіях зберігаються в раді протягом скликання на правах документів суворої звітності.

      2. У протоколі обов’язково зазначається: дата, час, місце проведення сесії, кількість депутатів, присутніх на засіданні (відомості про реєстрацію депутатів додаються до протоколу), питання порядку денного, винесені на розгляд, прізвища головуючого на засіданні і виступаючих, всі внесені на голосування питання і пропозиції, повні результати голосування, прийняті рішення тощо.

      3. Оригінали протоколів сесії міської ради зберігаються у секретаря ради протягом скликання, після чого передаються на зберігання до міського архіву.

       

      Стаття 40. Акти органів та посадових осіб міської ради

      1. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

      2. Рішенням ради нормативно-правового характеру є рішення, прийняте радою в межах її компетенції, яке встановлює, змінює чи скасовує норми права, має загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово.

      Рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.

      3. Іншими актами ради, що приймаються у формі рішень, є:

      - рішення ненормативного характеру - рішення ради, які породжують права і обов’язки тільки у того суб’єкта/визначеного певного кола суб’єктів, яким вони адресовані;

      - доручення - рішення ради, що стосується органу чи посадової особи ради і містить зобов’язання або повноваження до вчинення певних дій;

      - звернення - рішення ради, звернене до не підпорядкованих раді суб’єктів із закликом до вчинення певних дій та ініціатив;

      - заяви - рішення ради, що містять в собі виявлення позиції ради з певних питань.

      4. Рішення ради підписуються головуючим після пленарного засідання та скріплюються печаткою міської ради.

      Рішення, прийняті без поправок, підписуються головуючим безпосередньо після засідання.

      Рішення, прийняті з поправками, підписуються головуючим на засіданні не пізніше, ніж протягом 3 (трьох) днів після їх прийняття.

      Додатки до рішення підписуються секретарем міської ради, а у разі його відсутності - головуючим на засіданні.

      5. Рішення міської ради у п’ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено міським головою і внесено на повторний розгляд міської ради з обґрунтуванням зауважень. Рішення міського голови про зупинення рішення ради оформлюється у вигляді розпорядження міського голови. Рада зобов’язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

      6. Прийняті рішення міської ради підлягають обов’язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

      В рішеннях міської ради не може бути обмежено доступ до інформації про витрати чи інше розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним чи комунальним майном, у тому числі про умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримують ці кошти або майно, а також до іншої інформації, обмеження доступу до якої заборонено законом.

      7. Рада може своїм рішенням скасувати рішення виконавчого комітету з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради. При цьому необхідно обов’язково розглянути відповідне рішення виконкому на засіданні відповідної постійної комісії та підготувати висновки цієї комісії.

      8. Рішення ради надсилаються відповідним виконавцям не пізніш як у п’ятиденний строк після їх прийняття.

      9. Рішення ради та акти інших органів і посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення через друковані засоби масової інформації, радіо, телебачення, офіційний сайт міської ради в Інтернеті, розсилаються відповідним державним органам, установам та організаціям, органам місцевого самоврядування, об’єднанням громадян, зацікавленим підприємствам, організаціям, установам та громадянам.

      10. Фізичні та юридичні особи мають право звернутись до міського голови з проханням видати їм копії необхідних рішень міської ради. Копії рішень, скріплені печаткою для засвідчення копій рішень ради, видаються не пізніше 5 днів після звернення.

      12. Тлумачення рішень міської ради, їх окремих положень здійснює міська рада, про що приймається відповідне рішення. Тлумачення не повинно суперечити самому рішенню, іншим рішенням ради і не повинно створювати нові правовідносини.

      Текст тлумачення чинного рішення приймається радою у вигляді рішення за процедурою, передбаченою цим Регламентом.

       

      Стаття 41. Контроль за виконанням рішень міської ради

      1. Контроль за виконанням рішень сесій міської ради здійснюється міським головою, секретарем міської ради, постійними комісіями, керівниками виконавчих органів ради.

      На пленарних засіданнях ради заслуховуються інформації про виконання рішень та критичних зауважень і пропозицій, висловлених депутатами.

      2. Заходи щодо реалізації рішень ради подаються посадовою особою, на яку покладено відповідальність за їх виконання, на затвердження секретарю міської ради не пізніше ніж в 15-денний термін після прийняття рішення радою.

      Рішення міської ради знімається з контролю після повного його виконання. Рішення міської ради з планових питань знімається з контролю після розгляду інформації про його виконання на засіданні постійної комісії та пленарному засіданні ради. В інших випадках за пропозицією комісії - резолюцією міського голови або секретаря ради.

      Якщо виконання рішення у визначений термін не може бути здійснено, виконавець за 10 днів до закінчення терміну подає на ім’я міського голови доповідну записку, погоджену з головою постійної комісії, з обґрунтуванням цих причин, пропонує новий термін, який необхідний для реалізації.

       

       

      Міський голова    А.А. Дяченко