UKR
Четвер 28 Травня 2020 року subscribe_imgПідписатися на новини
kaxobka
Офіційний сайт територіальної громади міста
Версія сайту для людей з вадами слуху та зору

Знайомство з Каховським історичним музеєм (до Міжнародного дня музеїв)


18.05.2020

Щорічно 18 травня музейна спільнота всього світу відзначає своє професійне свято - Міжнародний день музеїв (International Museum Day). І, звичайно, ті з нас, хто з нетерпінням чекає чергового походу в музей свого міста або поповнює фонди музею раритетними експонатами, також причетні до цього свята.
Цей день з’явився в календарі у 1977 році, коли на черговому засіданні Міжнародної ради музеїв було прийнято відповідне рішення. З 1978 року Міжнародний день музеїв став відзначатися більш ніж в 150 країнах.
Щороку, починаючи з 1992 року, свято має свою певну тему, присвячену питанням музейної діяльності, наприклад, таким, як незаконний вивіз музейних цінностей, роль музеїв в підвищенні культури суспільства і багато інших. Тема Міжнародного дня музеїв 2020 року: «Музей як простір рівних можливостей: різноманітність і інклюзія».
Напередодні Дня музеїв, хочемо познайомити вас із зберігачем історії нашого міста - Каховським історичним музеєм (що є філією ХОКМ), наукові співробітники якого, окрім традиційних оглядових екскурсій, пропонують своїм відвідувачам інтерактивні заходи, презентації, демонстрації музейних колекцій, тематичні інсталяції та квести.
Каховський історичний музей - найстаріший провінційний музей області. Він відчинив свої двері у далекому 1940-у році як музей історії Каховського плацдарму. Музей налічував на той час лише 146 документів і фотографій. Під час війни матеріали музею були евакуйовані до Астрахані, звідки вони повернулися спочатку до Херсонського краєзнавчого музею, а з поновленням у 1957 р. роботи музею у Каховці - до нашого міста.
Сьогодні музей налічує близько 16,5 тис. одиниць збереження. Цікавими є зібрання з археології, що знайдені на території нашого краю: антропоморфні стели ямної культури (III тис. до н.е.), навершя булави катакомбної культури (II тис.до н.е.), давньогрецькі амфори з пізньоскіфського Любимівського городища (III-II тис. до н.е.), скіфські ритуальні навершя (V ст. до н.е.), золота сарматська сережка (III-I ст. до н.е.), половецькі кам’яні баби (XI-XII ст. н.е.), люстерки скіфського та ранньосередньовічного періодів, тощо.
Серед музейних речей групи «зброя» інтерес представляє колекція вогнепальної та холодної турецької зброї кінця ХVIII- XIX ст. - палаші, ятагани, шаблі, кремінні рушниці, пістолі, зокрема авторська робота турецького зброяра Аджі Мемета - кремінна рушниця прикрашена слоновою кісткою та бірюзою, яка увійшла до 120 унікальних експонатів Херсонщини.
Група «Нумізматика» представлена колекціями монет від античних до сучасних монет України та зарубіжних країн.
Досить цікавим є культурно-побутовий комплекс матеріалів південних та центральних регіонів України II-ої пол.ХIХ-поч.ХХст.: українські сорочки, головні убори (очіпки, брилі, хустки), рушники; домашній посуд (глечики, макитри, ночви, казани, тощо), сільськогосподарське знаряддя збирання та молотьби хлібу, знаряддя прядіння і ткацтва, тощо.
Значний інтерес представляють особисті колекції засновників і власників Каховки з 1791 по 1789 рр. дворян Овсянико-Куликовських; власників містечка з 1879 по 1899рр., державних та громадських діячів, відомих благодійників краю купців Панкеєвих; землевласників Дніпровського повіту, відомих меценатів та благодійників Фальц-Фейнів; уродженців міста: відомого українського радянського поета Є.Фоміна (1910-1942), знаного українського художника та письменника М.Жука (1883-1964), вірменського композитора О.Спендіарова (1871-1928).
У 2010 році відкрито окрему експозицію, присвячену каховчанам-учасникам Другої Світової війни. Тут можна побачити схему боїв за Каховку, особисті речі тих, хто боронив наше місто від нацистів та тих, хто поклав життя під час його звільнення (уродженців та мешканців міста та району, що приймали участь у війні), комплекси нагород Героїв Радянського Союзу. В експозиції представлено знамено Каховської школи № 2, яке у вересні 1941 року врятував німецький солдат-антифашист Юзеф Хенінг, та яке його рідні повернули школі по завершенню війни. Інтерес викликає парадний мундир і шашка каховчанина, полковника І.Фадєєва, учасника Параду Перемоги у 1945 році. Тут легка і витончена сукня з чорного крепдешину, яка була власноруч зшита за одну ніч для святкового прийому на честь Перемоги учасницею Сталінградської битви, боїв на Міус-фронті, за звільнення Донбасу і боїв за Каховку, Вірою Філіпченко.
У 2014-му презентовано нову експозицію «Україна шляхом свободи», присвячену становленню незалежності та каховчанам-учасникам подій на сході країни. Серед експонатів - військова атрибутика, особисті речі військовослужбовців, використані боєприпаси, гільзи, малюнки дітей, а також листи, пройняті болем та сподіваннями на встановлення миру.
Навіть в умовах карантину, музей, хоч і закритий для відвідувачів, але продовжує працювати онлайн. Тут триває науково-дослідна та пошукова робота, надають консультації і відповідають на запити, готують публікації до ювілею Перемоги і цикл статей про цікаві експонати з фондів нашого музею. А маленьких каховчан після завершення карантину чекають нові захоплюючі екскурсії.
Цієї осені Каховському історичному музею - 80 років. Для провінційного музею це тривалий відрізок часу, і мало якому закладу вдалося протягом стількох десятиріч зберегти свій імідж, не змінюючи суті поставлених перед ним задач. За час існування музей здобув повагу і авторитет широкого загалу. Каховський історичний музей сьогодні - це не тільки сховище унікальних за своєю значимістю експонатів і документів, це сучасний культурний центр, причетний до всіх сфер життя людини, один з не багатьох інститутів, який дійсно вчить любити свою малу батьківщину.

 

 

Фото: