UKR
Субота 10 Червня 2023 року subscribe_imgПідписатися на новини
kaxobka
Офіційний сайт Каховської міської територіальної громади
Версія сайту для людей з вадами слуху та зору

архів новинВОНИ БОРОЛИСЯ, ЩОБ МИ ПЕРЕМОГЛИ


28.01.2022

Крути - одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років. 29 січня в Україні відзначають пам’ять героїв Крут - українських студентів, які, намагались зупинити більшовицький наступ на Київ у 1918 році, потрапили в полон і були розстріляні більшовиками.
Наприкінці грудня 1917 року уряд радянської Росії розпочав відкриту агресію проти Української Народної Республіки. Більшовиків надзвичайно дратувало проголошення Україною самостійності. Спочатку Москва створила окремий «український червоний уряд» зі столицею у Харкові, який фактично оголосив війну незалежній частині держави, а потім направила в УНР і війська, подаваючи ці події як «громадянську війну».
З українського боку в бою під Крутами брали участь приблизно 600 бійців:
• 250-400 старшин та курсантів Першої української військової школи ім. Богдана Хмельницького;
• 114-130 добровольців 1-ї сотні Куреня студентів Січових Стрільців (студенти університету св. Володимира, учні гідротехнічної школи, учні лікарської школи тощо);
• 60 вояків Куреня смерті;
• 80 бійців чернігівського вільного козацтва;
• кавалерійський загін.
Їм протистояли 6-7 тисяч більшовиків.
Бій 29 січня 1918 року тривав кілька годин і завершився великими втратами для більшовиків. Українськім бійцям вдалося на кілька днів зупинити просування більшовицьких військ до Києва. Симон Петлюра мав час на придушення повстання більшовиків на заводі "Арсенал".
Історики оцінюють бойові втрати серед більшовиків у 300 людей, серед бійців УНР - у 70-100 загиблих і зазначають, що бій під Крутами надав час уряду УНР підписати 9 лютого Берестейській договір з країнами Четвертного союзу (Німеччина, Австро-Угорщина, Туреччина та Болгарія). УНР була визнана самостійною державою, а її армія отримала підтримку німецької та австро-угорської армій у боротьбі з більшовиками.
Приблизно 30 студентів з розвідувального підрозділу потрапили в полон, і їх було розстріляно більшовиками. Є ймовірність, що перед смертю піддали тортурам.
Відомі прізвища лише 19 загиблих. Історики ж оцінюють кількість розстріляних у 28 людей.
Одним з перших присвятив вірша цим легендарним подіям Павло Тичина і назвав його "Пам’яті тридцяти".
"Понад все вони любили свій коханий край. Вмерли в Новім Заповіті з славою святих", - писав поет.
Уже наступного року заходи зі вшанування полегшлих під Крутами відбулися в Празі. Під час Другої світової війни герої Крут набули популярності й в рідній Україні. На державному рівні вшановувати памʼять молодих героїв почали в 2004 році.
Герої Крут стали прикладом наслідування для українських воїнів у війні на сході нашої країни. Символічно, що саме у ці важкі для України часи, ми віддаємо данину шани героям Крут, тримаючи в серці та памʼяті усіх, хто в різні роки, та й сьогодні, відстоює інтереси українців: інтереси державності, соборності та свободи.
Слава Україні! Героям Слава!