UKR
Понеділок 24 Вересня 2018 року subscribe_imgПідписатися на новини
kaxobka
Офіційний сайт територіальної громади міста
Версія сайту для людей з вадами слуху та зору

ТРИЗНА ПО ЛІКВІДАЦІЇ ЗАПОРОЗЬКОЇ СІЧІ


11.06.2014

4 червня 1775 року за наказом російської імператриці Катерини II було знищено останню Запорізьку Січ (Підпільненська Січ або Нова Січ, яка знаходилась на місці сучасного села Покровське Нікопольського району Дніпропетровської області), яку в панівних колах Росії бачили тільки як “кубло бунтівників та бандитів”. Довгий час (з 90-х років XX ст.) тризна відбувалась на території Хортицької Січі (м. Запоріжжя). В 1996 році козаки та козачата Каховщини вперше взяли участь в тризні на о. Хортиця.

Протягом останнього десятиріччя представники міських козачих товариств постійно брали участь в поминальному заході в Запоріжжі, але військово-політична та фінансова ситуація в країні поставила потребу перенести тризну до Каховки. Ініціатором та її організатором були козаки Каховського окремого козацького полку імені Івана Сірка Спілки козаків України “Військо Запорозьке” (отаман Микола Семенов). Їх ініціативу підтримали козаки Херсонської паланки Спілки козаків України “Військо Запорозьке” (отаман Якуба Сергій), Херсонський Кіш Українського козацтва (отаман Роман Плотников), Каховська паланка УДЮТ “Січ” (наказний отаман Микола Огданець). Організаторами заходу виступили також відділи Каховської міської ради: у справах молоді та спорту, освіти, культури та МПК “Меліоратор”. 4 червня 2014 року перший заступник міського голови Павло Пуляєв затвердив План підготовки та проведення козацької тризни по ліквідації Запорозької Січі у 1775-му році.

 

7 червня 2014 року біля пам'ятного знаку на честь гетьмана Богдана Ружинського вперше відбулась тризна по ліквідації Запорозької Січі. В тризні взяли участь козаки з Каховки, Генічеська, Горностаївки, Херсону, Каховського району, Нової Каховки, Козацького, Бериславу тощо. Крім цього були присутні дитячі козацькі курені Каховської паланки УДЮТ “Січ”: “Мандрівник” (СЗОШ № 2), “Джура” (ЗОШ № 4), “Скіф” (гімназія), а також джури з Каховського окремого козацького полку ім. І.Сірка.

Тризна розпочалась традиційним молебнем, яку провів настоятель Святопокровського собору отець Миколай Бойко. В заході взяли участь міський голова Олександр Карасевич, голова Каховської райдержадміністрації Віктор Балабанов, голова Бериславської райдержадміністрації Олексій Чачібая та заступник голови обласної координаційної ради з питань козацтва Олег Сінаєв.

В ході тризни відбулась хвилина мовчання в пам'ять про запорозьких козаків, покладання квітів до пам'ятного знаку гетьману Богдану Ружинському, на могили (на міському кладовищі) козаків Станіслава Панаска, Анатолія Чуприни та Павла Давиденка. Крім цього був спущений православний хрест з вінком на воду Дніпра. Відбулось нагородження козаків медалями та цінними подарунками.

Закінчилась тризна показовим виступом з гирьового спорту (провів козак Каховського окремого козацького полку ім. І.Сірка Павло Маринін) та змаганням з пневматичної стрільби та вікторини по історії козацтва, які провів наказний отаман Каховської паланки УДЮТ “Січ” Микола Огданець. І місця з пневматичної стрільби зайняли юні козачата з куреня “Скіф” (Шевченко Артем і Шеврікуко Вікторія) та з куріня “Джура” (Макогон Марія). Серед козаків І місце зайняв Запорожець Михайло (Херсон). А переможцями у вікторині з історії Українського козацтва стали юні козачата з куреня “Мандрівник” (І місце - Чуракова Катерина, ІІ місце - Гребенюк Нікіта і Геза Тетяна).

Закінчилась тризна традиційним козацьким кулішом.

 

Фото: