UKR
Вівторок 17 Травня 2022 року subscribe_imgПідписатися на новини
kaxobka
Офіційний сайт Каховської міської територіальної громади
Версія сайту для людей з вадами слуху та зору

архів новинТрадиція вшанування памʼяті кошового Івана Сірка та козаків Чортомлицької Запорозької січі зберігається вже 30 років


04.08.2020

На першому козацькому колі в селі Капулівка що біля Нікополя в серпні 1990-го року було вирішено, що кожного року в першу суботу серпня сюди, до Сторожового кургану, будуть з’їджатися нащадки козацьких родів, щоб вшанувати славетного кошового Івана Сірка та козаків Чортомлицької Запорозької січі. І кожен рік дійсно зїджаються кінно і човнами, роверами та байками, на автомобілях та автобусах, пішки (цього року автостопом і пішки добирався козак Іван з Вінниці); таборуються; співають і танцюють на Співочому полі, згадуючи вірних синів України - запорожців.
«Було колись в Україні, ревіли гармати
Були колись запорожці, вміли панувати
Панували добували і славу і волю
Минулося осталися могили на полі...»
Тарас Шевченко

І дійсно, Нікопольщина, батьківщина пяти запорозьких січей, чотирі з яких затоплені Каховським водосховищем, як магнітом притягує козаків з усієї України. Останні років п’ять, завдячуючи підтримці відділу у справах молоді та спорту Каховської міської ради, регулярно приїджає сюди і делегація козаків та козачат Каховки. До складу делегації цьогоріч увійшли курені Каховської паланки УДЮТ «СІЧ»: «Джура» (ЗОШ № 4), «Мандрівник» (СЗОШ № 2), "Козацька люлька" (ЗОШ № 5), військово-патріотичний гурток «Сіроманці» (ЦДТ) та козаки Каховського козачого товариства на чолі з отаманом Григорієм Мінським. В рамках обраного маршруту, спочатку завітали до села Покровське, де знаходилась остання Запорізька Січ - Підпільненська, або як ще її називають - Нова. Після покладання квітів до пам’ятника кошовому Петру Калнишевському та прогулянки парком, який був названий на його честь, наша делегація помандрувала далі, до села Капулівка, де на березі могутнього Дніпра 2 серпня 1680 року було поховано кошового отамана Івана Дмитровича Сірка. Усі учасники заходу мали змогу прослухати історії та легенди, пов’язані з життям та подальшою долею останків славетного кошового отамана. І ось, нарешті, «Співоче поле», і наша делегація під стягом Каховського козачого товариства покрокувала до національної пам’ятки «Могила кошового отамана І.Д.Сірка», де відбулась офіційна церемонія з нагоди Днів слави кошового отамана Війська Запорозького Низового Івана Сірка. Там на урочистому козацькому колі виступив заступник командира 92-ї окремої механізованої бригади ім. І.Сірка Збройних Сил України з привітаннями, а наші учасники мандрівки поклали квіти до могили Івана Сірка та вшанували пам’ять всіх полеглих козаків біля підніжжя кургану.
Після завершення урочистостей настав час насолодитися вражаючою красою української природи, скупатися в річці Чортомлик та скуштувати смачного козацького куліша від обозного Каховського козачого товариства Юрія Муліка. Мандрівка була насиченою та змістовною, додому всі поверталися замореними, але з гарним настроєм та позитивними емоціями.


Підготувала Олеся Мінська, керівник гуртка національно-патріотичного виховання Каховського міського ЦДТ, наставник куреня «Сіроманці»

 

Фото: