UKR
Неділя 29 Травня 2022 року subscribe_imgПідписатися на новини
kaxobka
Офіційний сайт Каховської міської територіальної громади
Версія сайту для людей з вадами слуху та зору

архів новинСТОРІНКАМИ МИНУЛОГО. СТУДЕНТСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ НА ГРАНІТІ.


23.10.2015

Цими днями відзначається 25-та річниця студентської Революції на граніті - першого успішного ненасильницького політичного протесту проти комуністичної влади в Українській РСР.
Революція на граніті (або Студентська революція на граніті) - голодування і масові акції протесту української радянської молоді в 1990 році основними вимогами якої стали:
- націоналізації майна Компартії України та ВЛКСМ;
- перевиборів Верховної Ради УРСР на основі багатопартійності;
- недопущення підписання нового Союзного договору;
- проходження військової служби призовників українців в межах України;
- відставки глави Верховної Ради УРСР Л.М.Кравчука і глави Ради міністрів УРСР В.А.Масола.
Голодування студентів на площі Жовтневої Революції (тепер Майдан Незалежності) і масові акції протестів у Києві, головну роль в яких зіграли студенти і учні технікумів і ПТУ, тривали з 2 жовтня до 17 жовтня 1990 року. Уряд був змушений задовольнити частину вимог протестувальників.
Революція на граніті була ініційована «Українською студентською спілкою» і «Студентським братством». 2 жовтня 1990 більше 100 студентів встановили наметове містечко і почали голодування на площі Жовтневої революції. Більшість складали студенти з Києва, Львова та Дніпропетровська. На їхню підтримку застрайкували і всі інші вищі навчальні заклади Києва (а також технікуми і ПТУ). Протестуючі перекрили рух транспорту, оточили Верховну Раду і захопили корпуси Університету ім. Шевченко. Студентські акції протесту пройшли в обласних центрах, таких як Луганськ, Донецьк, Львів та ін.
Під тиском напівпідпільних громадських організацій, які розбили намети на площі Жовтневої революції, влада надала студентам можливість виступити в прямому телеефірі на УТ-1.
Студенти передали Президії Верховної Ради УРСР свої вимоги. Для їх розгляду, в тому числі, була створена узгоджувальна комісія Верховної Ради. 17 жовтня Верховна Рада УРСР прийняла Постанову «Про розгляд вимог студентів, які проводять голодування в м. Києві з 2 жовтня 1990» № 402-XII.
Прямим наслідком протестів була відставка Глави Ради міністрів УРСР Віталія Масола і виконання ряду вимог протестуючих.
Велика кількість учасників «революції на граніті» і далі проявляли помітну громадську діяльність у різних галузях життєдіяльності України, а саме: Сергій Бащук, Олег Барна, Андрій Винничук, Олесь Доній, В’ячеслав Кириленко, Павло Розенко і багато інших.
10 жовтня 2000 ТК «Золоті Ворота» був створений документальний фільм, присвячений 10-річчю голодування. У 2010 році 20-річчя революції відсвяткували фестивалем патріотичної та повстанської пісні «Гайдамака. UA », ініційований Олесем Донієм.

Фото: