UKR
Вівторок 17 Травня 2022 року subscribe_imgПідписатися на новини
kaxobka
Офіційний сайт Каховської міської територіальної громади
Версія сайту для людей з вадами слуху та зору

архів новинСПОГАДИ ПРО ВІЙНУ. ТВОРЧА ЗУСТРІЧ ДО ДНЯ ВИЗВОЛЕННЯ КАХОВКИ


06.11.2015

06 листопада 2015 року в стінах Каховського історичного музею до Дня визволення міста відбулась творча зустріч зі старшокласниками загальноосвітніх закладів міста. Гості дізналися про події 1941 - 1945 років на основі спогадів про війну чотирьох жінок, чиє життя було пов’язане з Каховкою: Віри Філіпченко, Антоніни Плохіх, Надії Клименко та Ніни Волинської, адже доля кожної із цих жінок може стати захоплюючим і вражаючим за силою духу сюжетом для романтичної і героїчної повісті. А зануритися в атмосферу тих років допомогли присутнім ведучі: головний спеціаліст відділу організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю Владислава Базилевич та вчитель історії ЗОШ № 4 Денис Костиря.
На основі спогадів розповідали про те, як зовсім юні, часто дописавши собі 1-2 роки, вчорашні школярки, напружуючи всі сили худеньких плечей, під кулями і снарядами виносили бійців з поля бою. Не дивлячись на поранення та важку роботу медсестер, вони жодного разу не попросилися назад, в тил - тільки вперед. Так і йшли дівчата фронтовими дорогам разом зі шпиталями все далі і далі, рятуючи поранених. Розповідали під час зустрічі і про те, як кожна з жінок зустріла війну, і про найбільш страшні моменти за роки війни, і про найщасливіший день, який був у кожної з них, і який хотілося розділити зі своїми бойовими друзями.
В пам’ять про тих, хто загинув у війни, хто чекав і недочекався прозвучав «Прелюд» Сергія Жданова у виконанні учениці Каховської школи мистецтв Анастасії Костенко. Уявити собі подвиг медсестри на передовій допомогла учениця ЗОШ № 4 Марина Беч, яка виконала вірш Ю.Друніної «Ты должна». Зануритися в ті далекі роки, відчути, що й тоді, на війні, був час для кохання та лірики, допоміг старовинний музейний патефон, який ще досі знаходиться у робочому стані: гості прослухали пісню «Люблю» у записі на старій платівці.
Розповіли ведучі і історію однієї фотографії. Серед експонатів Каховського історичного музею є фотокартка з підписом відомої жінки - Анни Нікуліної, яка встановила стяг Перемоги в травні 1945 над рейсканцеляріею в Берліні. Чому це фото знаходиться в музеї нашого міста? Адже Анна Нікуліна не каховчанка. Ведучі поділилися з присутніми історією про те, як Анну супроводжували, захищаючи від ймовірних нападів фашистів наші солдати, розчищаючи поверх за поверхом шлях нагору, на дах будівлі. Серед супроводжуючих був і каховчанин, відомий у місті кавалер 2-х орденів Слави, згодом улюблений багатьма поколіннями учнів учитель Василь Якович Грибанов. На ювілейній зустрічі до 30-річчя Перемоги бойові друзі знов зустрілися і Анна Нікуліна, на прохання Василя Яковича, передала музею у Каховці фотографію, де вона на фоні прапору на даху рейхсканцелярії.

© Фотографії  Лілії Спільної

 

 

Фото: