UKR
Вівторок 24 Травня 2022 року subscribe_imgПідписатися на новини
kaxobka
Офіційний сайт Каховської міської територіальної громади
Версія сайту для людей з вадами слуху та зору

архів новинМайбутнє музеїв: перевинайдення та переосмислення


18.05.2021

18 травня Каховська громада разом з усім світом відзначає Міжнародний день музеїв. Для події у 2021 році Міжнародна рада музеїв ІСОМ затвердила тему: «Майбутнє музеїв: перевинайдення та переосмислення». Прийнято вважати, що через музеї суспільство висловлює своє ставлення до історико-культурної спадщини, і з цим важко не погодитись. 
Ще напередодні Дня музеїв, 16 травня, на літньому майданчику Каховський історичний музей зібрав своїх шанувальників, аби разом відсвяткувати своє професійне свято. Завідувач музею Світлана Сидьолкіна і науковий співробітник Валентина Чечина презентували присутнім тематичні фотовиставки та здійснили екскурс у минуле, а чудовий музичний супровід від Юрія Іванова, подарунки-експонати від давніх і нових друзів музею, креативні фотозони і чаювання зробили захід теплим і по-справжньому дружнім. Цього дня лунали привітання і побажання творчої наснаги, невичерпної енергії . Від міської влади з прийдешнім святом привітала присутніх заступник міського голови Галина Гондарева. То ж, присутні отримали море позитиву. Надихало й те, що на зустрічі було цікаво не тільки людям старшого віку, але й дітям, які з радістю стали частиною дійства...
А сьогодні, у Міжнародний день музеїв, хочемо познайомити вас із музейними установами, які здійснюють свою діяльність в межах нашої територіальної громади.
КАХОВСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ МУЗЕЙ (що є філією ХОКМ) - найстаріший провінційний музей області. Окрім традиційних оглядових екскурсій, він пропонує своїм відвідувачам інтерактивні заходи, презентації, демонстрації музейних колекцій, тематичні інсталяції та квести. 
Музей відчинив свої двері у далекому 1940-у році як музей історії Каховського плацдарму. Музей налічував на той час лише 146 документів і фотографій. Під час війни матеріали музею були евакуйовані до Астрахані, звідки вони повернулися спочатку до Херсонського краєзнавчого музею, а з поновленням у 1957 р. роботи музею у Каховці - до нашого міста. Сьогодні музей налічує близько 16,5 тис. одиниць збереження. Цікавими є зібрання з археології, що знайдені на території нашого краю: антропоморфні стели ямної культури (III тис. до н.е.), навершя булави катакомбної культури (II тис.до н.е.), давньогрецькі амфори з пізньоскіфського Любимівського городища (III-II тис. до н.е.), скіфські ритуальні навершя (V ст. до н.е.), золота сарматська сережка (III-I ст. до н.е.), половецькі кам’яні баби (XI-XII ст. н.е.), люстерки скіфського та ранньосередньовічного періодів, тощо. Серед музейних речей групи «зброя» інтерес представляє колекція вогнепальної та холодної турецької зброї кінця ХVIII- XIX ст. - палаші, ятагани, шаблі, кремінні рушниці, пістолі, зокрема авторська робота турецького зброяра Аджі Мемета - кремінна рушниця прикрашена слоновою кісткою та бірюзою, яка увійшла до 120 унікальних експонатів Херсонщини. Група «Нумізматика» представлена колекціями монет від античних до сучасних монет України та зарубіжних країн.
Досить цікавим є культурно-побутовий комплекс матеріалів південних та центральних регіонів України II-ої пол.ХIХ-поч.ХХст.: українські сорочки, головні убори (очіпки, брилі, хустки), рушники; домашній посуд (глечики, макитри, ночви, казани, тощо), сільськогосподарське знаряддя збирання та молотьби хлібу, знаряддя прядіння і ткацтва, тощо. Значний інтерес представляють особисті колекції засновників і власників Каховки з 1791 по 1789 рр. дворян Овсянико-Куликовських; власників містечка з 1879 по 1899рр., державних та громадських діячів, відомих благодійників краю купців Панкеєвих; землевласників Дніпровського повіту, відомих меценатів та благодійників Фальц-Фейнів; уродженців міста: відомого українського радянського поета Є.Фоміна (1910-1942), знаного українського художника та письменника М.Жука (1883-1964), вірменського композитора О.Спендіарова (1871-1928). У 2010 році відкрито окрему експозицію, присвячену каховчанам-учасникам Другої Світової війни. Тут можна побачити схему боїв за Каховку, особисті речі тих, хто боронив наше місто від нацистів та тих, хто поклав життя під час його звільнення (уродженців та мешканців міста та району, що приймали участь у війні), комплекси нагород Героїв Радянського Союзу. В експозиції представлено знамено Каховської школи № 2, яке у вересні 1941 року врятував німецький солдат-антифашист Юзеф Хенінг, та яке його рідні повернули школі по завершенню війни. Інтерес викликає парадний мундир і шашка каховчанина, полковника І.Фадєєва, учасника Параду Перемоги у 1945 році. Тут легка і витончена сукня з чорного крепдешину, яка була власноруч зшита за одну ніч для святкового прийому на честь Перемоги учасницею Сталінградської битви, боїв на Міус-фронті, за звільнення Донбасу і боїв за Каховку, Вірою Філіпченко. У 2014-му презентовано нову експозицію «Україна шляхом свободи», присвячену становленню незалежності та каховчанам-учасникам подій на сході країни. Серед експонатів - військова атрибутика, особисті речі військовослужбовців, використані боєприпаси, гільзи, малюнки дітей, а також листи, пройняті болем та сподіваннями на встановлення миру.
Навіть в умовах карантину, музей, хоч і закритий для відвідувачів, але продовжує працювати онлайн. Тут триває науково-дослідна та пошукова робота, надають консультації і відповідають на запити, готують публікації до ювілею Перемоги і цикл статей про цікаві експонати з фондів нашого музею. А маленьких каховчан після завершення карантину чекають нові захоплюючі екскурсії.
Минулої осені музей відсвяткував своє 80-річчя. Для провінційного музею це тривалий відрізок часу, і мало якому закладу вдається протягом стількох десятиріч зберегти свій імідж, не змінюючи суті поставлених перед ним задач. За час існування музей здобув повагу і авторитет широкого загалу.
 НАРОДНИЙ МУЗЕЙ ІСТОРІї СЕЛА МАЛОКАХОВКА з`явився у 1989 році завдяки ентузіасту-краєзнавцю Аллі Яблонській (зараз - Почесна громадянка міста Каховка), а в 1992 році музею було присвоєно звання народного. На даний час в музеї нараховується 1294 експоната, з них 511 - основний фонд, 29 унікальних експонатів, 14 медалей, 64 етнографічних і 224 об’ємних. Головна робота музею - це пошук нових цікавих експонатів, інформацій та фотоматеріалів. Велику роботу проведено музеєм села Малокаховка по уточненню списків місцевих мешканців, загиблих в Другій Світовій війні. Цікавинкою народного музею с. Малокаховка є те, що тут можна ознайомитись з діяльністю швейцарських переселенців та розвитком виноробства на Каховщині. Нещодавно в музеї відкрились нові експозиції: «Герої ХХІ століття», «Злочин без покарання», «Життя за колючою проволокою».
МУЗЕЙ ІСТОРІї СЕЛА ЧОРНОМОРІВКА створений на базі Чорноморівської школи у 2004 році. Музей налічує 13 експозиційних розділів: «Сива давнина», «Побут українців», «Історія села», «Війна», «Визволення Каховщини», «Наші ветерани», «Післявоєнні роки», «Воїни-інтернаціоналісти», «Історія школи», «Голодомор 32-33 років», «Майстрині-вишивальниці рідного краю», «Історія сучасної школи». Також на базі музею працює гурток «Юні музеєзнавці». Музей постійно поповнює експозиції новими матеріалами та оновлює їх. Крім набуття навичок музейної роботи, гуртківці ведуть пошукову та дослідницьку роботу. Так, у 2014-2015 роках юні музеєзнавці дослідили бойовий шлях другого гвардійського механізованого корпусу, які звільняли Каховщину від нацистів. Також створено нову експозицію «Наші односельці - воїни АТО».

Безперечно, що пізнавати світ найкраще з достовірних джерел. Інтернет, звичайно, значно спрощує нашу допитливість. Але жодна стаття так не закарбується в пам’яті, як справжні зберігачі спадщини - музеї. Наша громада має багату спадщину: тут народжувалися і проживали видатні митці, писалася історія з пам’ятними та визначними датами. Музей - це не тільки сховище унікальних за своєю значимістю експонатів і документів, це сучасний культурний центр, причетний до всіх сфер життя людини, один з не багатьох інститутів, який дійсно вчить любити свою малу батьківщину. То ж, не гайте часу - мершій до музею!

 

Фото: