UKR
Вівторок 17 Травня 2022 року subscribe_imgПідписатися на новини
kaxobka
Офіційний сайт Каховської міської територіальної громади
Версія сайту для людей з вадами слуху та зору

архів новинКАМ’ЯНСЬКА СІЧ ЗУСТРІЧАЄ ГРОМАДСЬКІСТЬ ХЕРСОНЩИНИ


03.05.2017

1 травня с. Республіканець Бериславського району відбулись традиційні святкові заходи в з нагоди 308-ї річниці заснування Кам’янської Січі і вшанування пам’яті кошового отамана Костя Гордієнка Ці заходи відбулись в рамках обласних заходів по Відкриттю туристичного сезону в Херсонській області.
А історія цих заходів розпочалась ще 1 травня 1999 року коли тут вперше відбулись святкові урочистості з нагоди заснування Кам’янської Січі. Приводом для їх проведення стало встановлення пам’ятника кошовому отаману Костю Гордієнку, який був встановлений за ініціативою козаків Херсонської паланки Міжнародної організації "Військо Запорізьке" (отаман Юрій Властов). З тих пір щорічно в цей день громадськість області відзначає річницю заснування Кам’янської Січі і вшанування пам’яті кошового отамана Костя Гордієнка. В різні часи свято проводилось по різному. Були часи масових відвідувань свята з усієї України, а були і дуже скромні роковини.
З 2016 року розпочався новий етап (надіємось, що він і буде остаточним) у відроджені та розвитку такого сакрального для всіх українців місця - Кам’янської Січі. В минулому році на Січі було проведено 5 урочистостей, і це є рекордом! Можливо до цього спонукали події на Сході України та окупація Криму "добрим сусідом", а можливо це є заслугою команди губернатора Андрія Гордєєва, а можливо і одне і друге.
Головне - настав час коли ми почали розуміти (на жаль ще не всі), що якщо не будемо вивчати, зберігати, цінувати історію нашої держави, історію Українського козацтва, історію захисників держави то за нас це зробить той же "добрий російський сусід". Тепер не тільки козаки Херсонщини, а і влада розпочала активну участь у відроджені місця де з’явилась перша в світі демократична Конституція - Конституція Пилипа Орлика. Так, в 2016 році вперше були проведені урочистості щодо відзначення 20-ї річниці Конституції України, Дня Українського козацтва, а в грудні встановлена Надбрамна каплиця, яка збудована на честь Пресвятої Богородиці до Дня Збройних Сил України.
В цьому році Січ ще не бачила такої кількості людей - тисяч сім напевно було. В заходах взяла участь і міська делегація (керівник - заступник міського голови Володимир Федченко). У її складі: козаки Каховського Козачого товариства, Каховського окремого козацького полку ім. І.Д.Сірка, члени патріотичного клубу "Каховка", козачата з військово-патріотичного клубу "Сокіл", козачата Каховської паланки УДЮТ "Січ" (курені "Мандрівник (СЗОШ № 2), "Скіф" (гімназія), "Джура" (ЗОШ № 4), "Козацька люлька (ЗОШ № 5)), члени ММГО "Молода Січ", ГО "Каховський узвіз", учні із ЗОШ № 1 - учасники обласного етапу гри "Козацький гарт", працівники заводу ПАТ "КЗЕЗУ" тощо. Всього з Каховки було близько 160 чоловік (рекорд був в 1995 році, коли катер "Панас Мирний" привіз на Січ близько 200 чоловік з Каховки). Урочистий мітинг розпочався на майдані біля флагштоку Державного Прапора України, який козаки Херсонської Обласної Об’єднаної Паланки "Війська Запорозького Низового" підняли під спів всіх присутніх Державного Гімну України. Присутніх вітав голова Херсонської обласної державної адміністрації Андрій Гордєєв, народний депутат України Іван Віник та ін.
Урочистості продовжились заупокійною панахидою по загиблим козакам та покладанням вінків та квітів до пам’ятника загиблим козакам і до могил кошовим отаманам, біля, яких вишикувалась Почесна варта. Після офіційних вітань відбулася демонстрація козацького вишколу, козацьких бойових вправ та кінно-спортивне шоу "Українські козаки", підйом на повітряних кулях, виковка монет "Костя Гордієнка". Відбувались ознайомчі екскурсії по Кам’янській Січі. Екскурсію по Січі для каховської делегації проводив Юрій Властов, який також проводив екскурсію і в Свято-Григорівському Бізюковому чоловічому монастирі в с. Червоний Маяк. Бажаючі могли піднятись на повітряних кулях.
Не обійшлись урочистості і без концерту від народних колективів Херсонщини та молодіжних музичних колективів. Хедлайнером концерту був спеціальний гість, відомий гурт з Києва "ТНМК". А закінчився патріотичний захід для каховчан традиційним козацьким кулешем від Андрія Кумінова (кожна делегація готувала для себе самостійно).
В цілому свято сподобалось і всі присутні могли зарядитись козацьким позитивом, патріотичним духом предків - запорізьких козаків. Велика подяка організаторам, в тому числі і Бериславській владі. Вони все зробили, щоб свято відбулось на високому рівні. В цьому році вперше було багато Державних прапорів України, за губернатором вже не бігала велика "світа", а сам він зміг спокійно поспілкуватись з присутніми, фактично не було видно масового вживання горілки (десь з нею козаки ховались і слава богу), народ гуляв до вечора (раніше після 12-ї години всіх, як язиком злизувало), був широкий вибір для відпочинку та ознайомлення з історико-культурною пам’яткою "Кам’янська Січ", можна також було по вболівати за учасників гри "Козацький гарт". В цілому ще раз респект і уважуха організаторам.
Але хотілось би звернути увагу на те, що багато людей (на мій погляд відсотків 80), які приїхали і не розуміли куди вони попали. Враження склалось, що просто приїхали на "майовку". З однієї сторони - це прикро, але якби такі масові заходи проводились вже 25 років то і люди в Державі були б іншими і розуміли що таких святих для України місць залишилось не багато. Будемо вважати, що це початок того патріотичного підйому наших земляків, які повинні цінувати і пишатись тим, що на території Херсонщини збережено єдине місце на якому була Запорізька Січ (інші вже давно під водами Каховського водосховища). І вони повинні зрозуміти, що Херсонщина була і є колискою Українського козацтва.
А поки, що повторю свої торішні слова: "Нам ще треба вчитись і вчитись бути патріотами не на словах, а на ділі".
Слава Запорізькій Кам’янській Січі! Слава Україні!

Віктор Зубков,
начальник відділу у справах молоді та спорту Каховської міської ради, козак Каховського Козачого товариства

Фото: