UKR
Середа 18 Травня 2022 року subscribe_imgПідписатися на новини
kaxobka
Офіційний сайт Каховської міської територіальної громади
Версія сайту для людей з вадами слуху та зору

архів новин18 ТРАВНЯ В ІСТОРІЇ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ


18.05.2016

18 ТРАВНЯ В ІСТОРІЇ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ
Щороку 18 травня у світі відзначають пам’ять жертв депортації кримців. В Україні з 2014 року цього дня офіційно відзначають День боротьби за права критмськотатарського народу, а з 2016 року - День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Примусове виселення кримськотатарського населення Кримської АРСР було розпочате НКВС 18 травня 1944 року. Офіційно причиною депортації вказувалася співпраця деяких кримських татар з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. У 1989 році депортація була визнана Верховною Радою СРСР незаконною і злочинною. 12 листопада 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію з Криму у 1944 році геноцидом кримців. У цей день вшановують пам’ять жертв цього злочину (під час головної хвилі депортації 18-20 травня було виселено 180 014 осіб). А Український інститут національної пам’яті опублікував матеріали та архівні фото, присвячені цій темі.
http://www.memory.gov.ua/news/u-seredu-18-travnya-den-pamyati-zhertv-genotsidu-krimskotatarskogo-narodu
15 травня українська співачка Джамала виграла конкурс Євробачення 2016, який проходив у Стокгольмі. Вона набрала 534 бали - 211 голосів журі та 323 голосів від глядачів. Джамала є першою кримською татаркою, яка коли-небудь виступала на Євробаченні за всю його історію. Її пісня "1944" присвячена сталінській депортації кримських татар - на її написання співачку надихнула розповідь її бабусі.
В Україні є художні фільми, присвячені цим подіям. Так 17 травня 2013 року в Сімферополі відбулася прем’єра фільму «Хайтарма» (кримсько-тат. Qaytarma - «Повернення») - історичного військового драматичного художнього фільму режисера Ахтема Сейтаблаєва, присвячений періоду в історії кримськотатарського народу. Фільм заснований на реальних подіях, що відбулися в травні 1944 року, - депортації кримських татар. Головний герой картини - військовий льотчик-винищувач, гвардії майор, двічі Герой Радянського Союзу Амет-Хан Султан (актор - Ахтем Сейтаблаєв).