UKR
Четвер 28 Травня 2020 року subscribe_imgПідписатися на новини
kaxobka
Офіційний сайт територіальної громади міста
Версія сайту для людей з вадами слуху та зору

17 травня - День пам’яті жертв політичних репресій


18.05.2020

Щороку у третю неділю травня Україна відзначає День пам’яті жертв політичних репресій.
До сих пір точна кількість жертв тоталітарного режиму визначити неможливо. Деякі фахівці вважають, що за період з початку 20-х і до кінця 80-х років ХХ століття в Україні було заарештовано майже 1,5 млн чоловік. Багато з них були розстріляні, інші пройшли тюрми, заслання, вислання, каторгу, табори, примусово побували в психіатричних лікарнях. Терор і репресії торкнулися майже всі верстви населення: вчених, політиків, військових, священиків, представників культури, селян. Особливо жорстокі репресії проводили в Україні в 30-х роках. Зокрема, в 1937-1938 рр. в Україні було засуджено 197 617 осіб, з яких 122 237 громадян отримали смертний вирок.
Найбільшим похованням жертв сталінських репресій в Україні вважаються "Биківнянські могили". Серед жертв Великого терору, які загинули в Биківнянському лісі, письменники Михайль Семенко, Майк Йогансен, Вероніка Черняхівська, художники Михайло Бойчук, Микола Касперович, академіки Федір Козубовський, Петро Супруненко, митрополит УАПЦ Василь Липківський і десятки тисяч інших...
У видавництві «Наддніпрянська правда» у 2005 році вийшла книга «Реабілітовані історією. Херсонська область» - це частина великої праці редакційної колегії на чолі з П.Т. Троньком по збору історичних свідчень про роки Великого терору на території України. Ця праця сягнула 27 томів. У вступі до книги сказано: «Обласний том «Реабілітовані історією. Херсонська область» зібрав докупи свідчення найцинічнішого злочину сталінізму. До матеріалів, добутих в архівах, додається живий голос очевидців, щоб відтворити справжні масштаби трагедії. Щоб жоден не лишився безіменним, прізвище його включено до надрукованих тут поіменних списків».
Ми схиляємо голови, віддаючи шану усім, хто відстоював свою громадянську позицію. І наше завдання памʼятати, що успішне майбутнє можливо побудувати тільки на принципах демократії, верховенства права, рівності перед законом та поваги до особистості.

Фото: